Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Senki sem tudja, hányan távoztak Oroszországból a háború kezdete óta, a becslések 150 és 300 ezer között mozognak, de az exodusnak drámai következményei lesznek, mind Oroszországra, mind az érintettekre nézve – mutat rá az Economist elemzése.
Csak Grúziában 50 ezren telepedtek le (ugyanennyien mentek Isztambulba, sokan pedig Örményországba, mert oda sem kell vízum). De a puszta számon túl igen fontos az is, hogy kik vették a kalapot. Merthogy az új diaszpóra javarészt fiatal, jól képzett, politikailag tudatos, aktív, az érdekeit megfogalmazni képes, találékony emberekből áll. Más szóval itt az értelmiségi elitről van szó. Amely magával vitte a szokásait, a kapcsolatait, az önszervező képességét és az értékeit.