A modern nemi szerep a menő: aki jó apa, tovább él
Férfi. Apa. Kenyérkereső. Családcentrikus férfi. Törődő apa. Számtalan tényező befolyásolja, milyen apává válik egy férfi, annak fényében, milyen hatást gyakorol rá a családja, a munkahelye, a társadalom, a családpolitika vagy éppen a populáris kultúra. Na de miről is beszélünk, amikor családcentrikus férfiakról van szó? Más fénybe helyezi ezt számunkra egy szociológus, egy kultúrakutató és egy HR-szakértő.
Fontos téma lett az apaszerep a tömegkultúrában
A cikk a HVG Extra Magazin - a Nő 2022/1. számában jelent meg.
A magazin írásait a hvg360-on itt találhatja meg.
Egyre több film és sorozat boncolgatja az erős apai kontrollt, a viselkedésminták örökítését, vagy akár az apa-gyerek közötti kapcsolódást.
Keszeg Anna kultúrakutató szerint ennek az lehet az oka, hogy a kortárs popkultúra leginkább a fiatal felnőttek identitáskérdéseit vizsgálja, amiben fontos szerep jut az apáknak.
Ilyen például az Utódlás, a Hatalmas kis hazugságok és az Így jártam anyátokkal című sorozat is. Jó hír, hogy egyre pozitívabbak a bemutatott figurák, és a kutató úgy véli, sokféle apa jelent meg a képernyőkön az elmúlt évtizedekben. Mérföldkőnek tekinthető a Maffiózók hierarchiára épülő apaképe, a Bír-lak-ban szereplő apa, aki a felesége halála után maximális odaadással neveli egyedül a lányait, vagy a Reklámőrültek érzelmileg elérhetetlen apakaraktere is.
Keszeg Anna szerint alapvetően két gyakori séma van:
az apa, aki mindent megtenne a családért, de nem igazán veszi figyelembe, mit akar a környezete (lásd a Seinfeld sorozatot), és azok az apák, akik empátiával, stabil érzelmi kötődéssel alakítják a családi dinamikát.