Évtizedes álmát váltotta valóra az Orbán-kormány a Vodafone felvásárlásával

8 perc

2022.08.23. 04:30

Már a második Orbán-kormány kimondta, hogy nemzeti mobilszolgáltatónak márpedig lennie kell, és minimum 2012 elejétől fogva többször, többféleképpen neki is futott a feladatnak, de mindig visszapattant. Most egy 2013-as tervet leporolva, a gigászi megszorítások közepette is elképesztő összeget elköltve vette meg a Vodafone-t, a NER egyik mintacégével, a 4iG-vel közösen, így végül lesz nemzeti mobiltársaság.

A hétvégi tűzijátékot eltolták, így az új hét indult óriási durranással, de nem pirotechnika, hanem közös állami és NER-es gigabevásárlás híre robbant: hétfő reggel érkezett a közlemény, hogy az állam és a kormányközeli 4iG megveszi a Vodafone-t. Az osztozkodás testvéries: Jászai Gellért vállalata a részvények 51 százalékát, míg az állam azok 49 százalékát szerzi meg, a tranzakció értéke 715 milliárd forint.

Ez az összeg egy teljes rezsivédelmi alapnyi pénz, amit ráadásul úgy költenek el, hogy közben egy 1600 milliárd forintos megszorító csomag keretében minden, még el nem kezdett állami beruházást lefújnak, a továbbra is száguldó energiaárak miatt csökkenteni kellett a korábban érinthetetlennek hitt rezsicsökkentést, és nem világos, mivel fognak fűteni az iskolákban télen. De hogy egy ilyen helyzetben kiadnak ennyi pénzt egy cégért, az is azt mutatja, milyen régi és fontos álma az Orbán-kormánynak a nemzeti mobilszolgáltató. Minimum évtizedes.

  • Az első nekifutás

Az állami mobilszolgáltató tervével a második Orbán-kormány állt elő, de azt akkor még nem egy létező, bejáratott cég megvásárlásával képzelték el, hanem a nulláról akartak egy teljesen új vállalatot felhúzni. A szakértők megkérdőjelezték a koncepciót, mivel egy már kiépült mobilpiacra új indulóként nagyon nehéz betörni, de ez a kormányt akkor még nem zavarta. A feladat elvégézésre 2011 végén alakult meg a Magyar Posta Zrt.-Magyar Fejlesztési Bank Invest Zrt.-Magyar Villamos Művek Zrt. trió konzorciuma, mely sikerrel indult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2011 augusztusában kiírt, 900 MHz-es frekvenciapályázatán. Meg is alapították az MPVI Mobil Zrt.-t, mely tehát a nemzeti mobilcég lett volna, rá akarták átruházni az elnyert frekvenciahasználati jogosultságot.

Látszólag minden sínen is volt, a posta még saját, akkor közel 1500 darabos gépjárműparkját is beapportálta a cégbe, az MPVI az elképzelések szerint 2027-ig reklámozhatta volna magát a postakocsikon. Azonban az NMHH árverésével és döntésével kapcsolatban ekkor mindhárom, már a piacon lévő mobilszolgáltató, a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone is fellebbezett.

A médiahatóság székháza
Fülöp Máté