Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Az EU megtiltaná, hogy kényszermunkával készült termékeket importáljanak a tagállamok

Az Európai Bizottság a nemzetközi kereskedelmi megállapodásokkal összhangba hozható tervezetet készített, amely nyomán megállíthatná a határon a kényszermunkával készült termékeket. De mire lesz elég az emberi jogi szervezetek által régóta követelt szabályozás? Ennek járt utána az EUrologus.

  • Folk György (EUrologus) Folk György (EUrologus)
  • +${remainingCount} szerző
Az EU megtiltaná, hogy kényszermunkával készült termékeket importáljanak a tagállamok

A washingtoni mintára íródott, de annál kevésbé szigorú uniós tilalom elsősorban a Kína ujgurok lakta Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területén működő kényszermunkatáborokból származó termékeket érintené. A javaslat azonban várhatóan tovább élezi az amúgy is feszült pekingi-brüsszeli kapcsolatokat, noha a diplomatikus európai jogalkotók javaslata nem nevesíti Kínát.

Az Európai Bizottság (EB) tervezete az Európai Parlament idevágó júniusban elfogadott jelentésének hatására született. Abban a testület aggodalmát fejezte ki az emberi jogok helyzete miatt Hszincsiang tartományban, és a gyermekmunkával készült termékek behozatalának tilalmát is követelte.

Jogvédő szervezetek és az ENSZ is évek óta aggodalommal figyeli és rendszeresen felhívja a nemzetközi közösség figyelmét a többségében muszlim ujgurok ellen elkövetett emberi jogi sérelmekre. Hszincsiang tartományban beszámolók sokasága szerint kényszermunkatáborokat üzemeltet a kínai kormány.

A washingtoni kormány 2021-ben elfogadott vonatkozó törvénye általában véve tiltja mindenféle Hszincsiangból származó termék bevitelét az Egyesült Államomba. Brüsszel ehelyett a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO) a tengerentúli szabályozásra adott kritikáit figyelembe véve, nem helyhez köti a kényszermunkával készült termékek importtilalmát, sőt, ugyanazokat a szabályokat írja elő az EU-n belül és kívül.

  • Az EU nemzetközi renoméját is javítaná

Az uniós javaslat a globális helyzetre hivatkozik, amikor azzal érvel, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet legutóbbi jelentése alapján nem kevesebb mint

27,6 millió embert érintett 2021-ben a kényszermunka. Ráadásul ez a szám 11 százalékkal magasabb, mint 2016-ban volt.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.