Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A kijevi nacionalizmus, illetve az anyaország támogatása folytán harapófogóba került a magyar kisebbség Ukrajnában, a kétoldalú kapcsolatok igen rosszak, ezért tömeges a kivándorlás. Ezt tapasztalta a helyszínen a svájci konzervatív liberális lap tudósítója, aki Bécsből érkezett oda.
Ivo Mijnssen emlékeztet arra, hogy a határon túli magyarok felkarolása elsőrendű fontosságú Orbán Viktor „nemzetpolitikájában”. Az érintett államok viszont már szkeptikusabban tekintenek erre a munkára, a magyarok státusza változatlanul kényes témának számít. Provokáció mindkét oldalon előfordul, de a magyar vezető a mindenen felülálló, identitásteremtő nemzeti tragédiává nyilvánította Trianont.