Az EU kérte, de mit kap? – Az átláthatóságért küzdő új hatóság, amelynél nem minden átlátható
Bár a november közepén felálló Integritás Hatóság a transzparensebb döntéshozatalt lenne hivatott biztosítani, a vezetői posztokra pályázók fele nem járult hozzá a neve közléséhez. A győztesek bemutatásához is elkel a nyomozás.
A megvesztegetés és a korrupció annyira elterjedt Magyarországon, hogy nem is lehet tenni ellene
– vélekedett a hazai vállalatok jelentős része azon a 2011-es felmérésen, amit az Ernst & Young készített. Nem is volna ebben semmi különös, ha nem az uniónak tett vállalások egyik fő elemeként létrehozott Integritás Hatóság (IH) elnöke, Biró Ferenc lett volna ez idő tájt az E&Y üzletágvezetője.
Biró, akit – illetve két helyettesét, Holbusz Tímeát és Dabóczi Kálmánt – Windisch László ÁSZ-elnök javaslata alapján Novák Katalin egy nap alatt ki is nevezett az új hivatal élére, a tíz éve készült felmérés kapcsán a HVG-nek úgy nyilatkozott: becslések szerint a magyarországi cégek árbevételének legalább tizede esik korrupció, hűtlen kezelés, csalás, vesztegetés áldozatául. 2015-ben pedig arról beszélt a Napinak, hogy „lehet ujjal mutogatni a kormányra, de ha mi nem vagyunk hajlandóak ebben részt venni, akkor nem lesz korrupció”.
Marschall Miklós: Félő, hogy az új korrupcióellenes hatóság csak a piti ügyeket vizsgálná
Az ajtó résnyire ki van nyitva, de hogy mi lesz ebből, az még kétesélyes - mondja Marschall Miklós korrupciókutató az EU-nak tett ígéret alapján fölállítandó integritási hatóságról.