Tetszett a cikk?

A jelölő szervezet szerint Biró Ferencnek szakterülete a korrupció, Holbusz Tímea eddig is pénzügyekkel foglalkozott, Dabóczi Kálmánnak pedig akadt már dolga korrupciós botránnyal, amikor kiderült: a BKK e-jegyrendszere katasztrófa, bár akkor ő volt a BKK vezérigazgatója.

Közleményben tette közzé pénteken az Állami Számvevőszék, hogy kik vezethetik a november 19-től működő antikorrupciós testületet, az Integritás Hatóságot. Ez az a hatóság, amelyet azért hoz létre a kormány, hogy így igyekezzen az Európai Unió előtt igazolni a korrupció elleni elkötelezettségét, és így hozzáférjen ahhoz a tetemes uniós pénzhez, amelyet ennek hiányában nem utalnak át Magyarországban.

Windisch László ÁSZ-elnök a hatóság élére egy elnököt és két elnök-helyettest jelölt, indoklásuk szerint „mindhárom jelölt kimagasló szakmai tudással, tapasztalattal és vezetői gyakorlattal rendelkezik. Függetlenségük és elfogulatlanságuk kapcsán aggály nem merült fel.”

Megnéztük, milyen információ férhető hozzá a jelöltekről.

De kik a kiválasztottak?

Az ÁSZ elnöke az Integritás Hatóság élére Biró Ferencet jelölte. Biró 2020 szeptemberétől vezette cégtársként a PwC könyvvizsgáló cég magyarországi, illetve dél-kelet-európai Forensic szolgáltatások üzletágát. A Pwc Biró bejelentésekor kiadott közleményében arról írt, a szakembernek több mint húszéves tapasztalata van kockázatkezelési és vállalatirányítási területen. Mint írják, „karrierje során több mint száz vizsgálatban vett részt, szorosan együttműködve ügyvédi irodákkal”.

Biró megfordult a gyógyszeriparban, az energetikában, a telekommunikációban, valamint termeléssel foglalkozó cégeknél is, de a PwC állítása szerint

komoly tapasztalata van vállalati visszaélések és korrupciós ügyek feltárásában, trösztellenes esetek kezelésében.

Holbusz Tímea jelenleg is a kormány kötelékében dolgozik, ráadásul pont az uniós források körül: ő az Európai Uniós Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság Különleges Vizsgálatokért Felelős Igazgatóságának igazgatója.

A legérdekesebb karaktere az Integritás Hatóságnak azonban kétség kívül az a Dabóczi Kálmán, aki jogász-közgazdászként 2015 és 2018 között vezette a BKK-t, és akit Tarlós István korábbi főpolgármester felelőssé tett a BKK elektronikus jegyrendszerének blamája után.

Tarlós szinte pontosan négy éve, 2018. november 30-án váltotta le Dabóczit a BKK éléről, egyben szerződést bontottak a Scheidt&Bachmann céggel, amely az e-jegyrendszert fejlesztette. Tarlós ezzel egyidőben egyik alpolgármesterét, a BKK-t is felügyelő Szeneczey Balázst is lefokozta, feladatköreit kizárólag a városüzemeltetésre korlátozta.

A volt főpolgármester gyakorlatilag kimondta: a BKK őt átverte az e-jegyrendszer ügyében. A BKK elektronikus jegyrendszere sosem működött, a fővárost 2019 óta vezető Karácsony Gergely pedig nemrég úgy számolt, hogy a projekt kilencmilliárdos veszteséget hozott, miközben költségei 37 milliárd forintig ugrottak fel.

Dabóczi 2018-tól a Hetvenkét Tanítvány Mozgalom elnöke. Ez egy olyan katolikus mozgalom, aminek alapítója maga Erdő Péter bíboros, prímás érsek, célja pedig egy olyan hálózat felépítése, ami a társadalom számára is láthatóvá teszi a keresztény értékeket, más keresztény szervezetekkel együttműködve. Dabóczi ennek megfelelően katolikus, hét gyermeke van.

A Windisch László vezette Állami Számvevőszék csütörtökön, késő este adta ki a három nevet, valamint egyúttal továbbította Novák Katalin köztársasági elnöknek is, aki minden valószínűség szerint pénteken ki is nevezi a korrupcióellenes hatóság vezetőit.

Az Integritás Hatóságról itt írtunk bővebben: 

integritás hatóság | hvg.hu

Az uniós pénzekre ácsingózó kormány által beígért antikorrupciós intézmény tagságáért aligha tolonganak majd a szakértők. Jellemző az is: törvény még nincs, pályázat viszont már igen.

(Címlapképünkön Dabóczi Kálmán látható.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!