Nem az a kérdés, hogy kell-e energetikai minisztérium, hanem hogy lesz-e értelme
Magyarország energiapolitikája jelenleg minden, csak nem egységes, mert egyszerre több miniszter és több hivatal rángatja az irányítását. A terület szakértői szerint most már tényleg időszerű lenne egyetlen minisztérium alá rendelni minden energiakérdést. Ám valószínűleg önmagában az sem fogja rendezni a helyzetet, ha megalakul a Palkovics Lászlót lemondásra késztető intézmény. A hazai energiapolitika ugyanis annyira alárendelt a kormány bel- és külpolitikai érdekeinek, hogy az rendre akadályozza a valóban szakmai alapú működést.
Szerdán derült ki, hogy lemond posztjáról Orbán Viktor egyik leghatékonyabb elintézőembere, Palkovics László technológiai és innovációs miniszter. Az ember, aki a kormány legmeredekebb intézkedéseit is rezzenéstelen arccal tolta át, a hírek szerint azon sokallt be, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszer javaslatára külön energetikai minisztérium megalakítása mellett döntött a kabinet. Ezzel ugyanis kivennék Palkovics kezéből a legfontosabb területét, az energiát. "Nem erre szerződtem" - mutatott rá állítólag szűkszavúan Palkovics a hatáskör-szűkítésre, mint távozásának okára. A lemondását - és annak elfogadását - a kormány egyelőre hivatalosan nem ismerte el, de nem is cáfolta. Orbán Viktor várhatóan akkor szólal meg az ügyben, amikor hazaér üzbegisztáni útjáról.
Hogy szükséges-e a Palkovics ambícióit sértő új minisztérium felállítása, az energetikai forrásaink egybehangzó véleménye szerint nem kérdés. Magyarország előtt óriási feladatok állnak mind ellátásbiztonsági, mind klímavédelmi szempontból: minél előbb le kellene jönni az egyre kockázatosabbá váló orosz fosszilistüzelő-függésről, és közben nagy erőkkel bele kellene állni a megújulóenergia-fejlesztésekbe.
Palkovicsra örökre ráégtek a legcsúnyább húzásai
Bármit megcsinált, amit Orbán kért tőle, a súlytalanságot viszont a jelek szerint képtelen lett volna elviselni. Tavaly még visszahúzta az ajtóból Orbán Viktor, idén már lehet, hogy nem teszi. Mégsem Palkovics László távozása lesz a legemlékezetesebb momentuma a pályafutásának, ugyanis igazi feketeöves átverések fűződnek a nevéhez.
Ehhez képest az eddig kifejezetten propagált napenergiát épp most fékezte le a kormány, a szélenergia pedig évtizedes pária-lét után pont Palkovics meglepő fordulatának köszönhetően éppen kezdett volna erőre kapni - a miniszter távozásával viszont ismét kétségessé vált a jövője. Ami az orosz olaj- és gázfüggésünket illeti, ott szemlátomást kettős játékot játszik a kormány: a nyilvánosság felé azt harsogja, hogy nincs alternatívánk, és Oroszország nekünk amúgy is megbízható partnerünk - de közben azért megy a tapogatódzás az ellátásunk több lábra állítása érdekében. Összességében nem látszik egy egyértelmű csapás, amelyre a magyar energiát rá akarná terelni a kormány.