Nem csak az tesz naggyá egy vállalatot, hogy mekkora bevételt ért el. Sőt – HVG Top 500, 3. rész

7 perc

2022.11.16. 16:00

Az árbevételi toplista korántsem haszontalan „melléktermékeként” ezúttal is összeállítottuk annak a 100 magyarországi cégnek a rangsorát, amelyek a legnagyobb hozzáadott értéket állítják elő. Ez a lista azt méri, hogy melyik nagyvállalat mire volt képes valóban a saját erejéből.

A Magyar Villamos Művekből lett MVM Energetika Zrt. egyik üdvöskéje a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. Ez a cégleány kitüntetett szerepet játszott abban, hogy anyavállalata – az Audi Hungaria Zrt.-t megelőzve – a második helyre lépett elő a legnagyobb magyarországi vállalatok ranglistáján. A Mavir árbevétele ugyanis egy év alatt közel megnégyszereződött: 297 milliárdról 1071 milliárd forintra ugrott.

HVG Top 500: Robbantott az áramcégből lett állami energiabehemót

Az MVM a második legnagyobb vállalattá hízott, miközben az energia drágulása már a tavalyi bevételek alapján készült nagyvállalati rangsort is átrendezte. Mi lesz itt, amikor a cégek kijönnek az új éves beszámolókkal?

Az 500-as árbevételi toplistát vizsgálva már láttuk, hogy ez a nagy ugrás az európai árampiac minden korábbinál intenzívebb összekapcsolásának a következménye: Magyarországnak egyre több állammal van olyan együttműködése, hogy országhatárokkal nem törődve szabadon adják-veszik egymás közt a villamos energiát. Ezt a fajta adásvételt pedig a termelés és a fogyasztás mindenkori egyensúlyáért felelős Mavir intézi: ha éppen felesleg lenne a magyar hálózatban, akkor elad, ha pedig hiány, akkor vásárol.

HVG Top 500
Idei és korábbi cikkeink a HVG idei és korábbi céges toplistáiról itt találhatók.

Ezeknek az eladásoknak a felpörgése négyszerezte meg a magyar rendszerirányító forgalmát, amivel a cég az árbevételt mérő nagyvállalati toplistán a 2020-as 37. helyről a nyolcadikra ugrott előre. Kérdés azonban, hogy ezzel a Mavir valóban négyszer akkora vállalat lett-e, mint egy évvel korábban volt.

A HVG már kilencedik éve rendszeresen elkészíti azt a cégrangsort, ami valószínűleg erre a kérdésre is a legpontosabb választ adja. Ez a toplista (lásd alább) nem hagyományos módon, az árbevételük alapján, hanem aszerint rangsorolja a cégeket, hogy ők maguk mekkora értéket hoztak létre. Ha egy vállalat mondjuk 100 milliárd forint értékű terméket készített, de a gyártáshoz 80 milliárd forintnyi anyagot, alkatrészt, félkész terméket vásárolt gyárkapun kívülről, akkor az általa termelt hozzáadott érték bizony nem 100, hanem csak 20 milliárd forint.