Nemzetközi lapszemle: Teljes a zűrzavar az európai menedékpolitikában

Kereszttűzben a migrációval érintett frontországok. Az ukrán menekültek megsegítése népszerű a nyugati lakosság körében, de az afrikaiakhoz, ázsiaiakhoz kedvezőtlen a hozzáállás. Magyar agytröszt immár Brüsszelben is. Válogatás a világsajtó írásaiból.

  • hvg360 hvg360
Nemzetközi lapszemle: Teljes a zűrzavar az európai menedékpolitikában

Die Welt: Magyarország és Lengyelország folytatja a demokrácia leépítését, és ez igencsak megnehezíti a többiek dolgát

Az Európai Parlament német szociáldemokrata alelnöke, Katarina Barley különösen bajosnak nevezte, hogy a háború idején fellépjenek a két kormány ellen, mert mindent felülír a szolidaritás, ám azt azért mégsem hagyhatja az EU, hogy a két országban demokráciaellenes törekvések érvényesüljenek.

Azaz a közösség támogatja Lengyelországot az Oroszországgal szembeni viszályban, annál is inkább, mert példaszerű a társadalom hozzáállása. De az ezzel együtt nem járja, hogy a PiS és a Fidesz változatlanul aláássa a jogállamot. A politika még a mostani, súlyos helyzetben sem tenyerelhet rá az igazságszolgáltatásra, nem vásárolhatja fel a független sajtót.

Valamiféle egyensúlyt kell találni a két szempont között, ám a magyar és a lengyel vezetés természetesen másként gondolkodik. Arra hivatkozik, hogy most minden segítséget meg kell adni nekik, egyébként pedig mindenki csukja be a szemét. A válasz erre az, hogy megkapnak mindent a menekültek ellátásához, de ettől még vissza kell állítani a bíróságok önállóságát, a médiának pedig sokszínűnek kell lennie.

Barley azonban nem érzékeli, hogy Budapest vagy Varsó jobb belátásra térne. Csak annyi történt, hogy némi hasadás mutatkozik a magyar-lengyel ellenállási fronton.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?