„Azért vagyunk ennyire nyomorultak, mert minden erőnkkel azon vagyunk, hogy csak nyomorultak ne legyünk”

7 perc

2022.12.03. 06:15

A kényszeresen túlfogyasztó társadalmak függőségeivel és azok megoldásával foglalkozik Dopaminkorszak című könyvében Anna Lembke, a Stanford Egyetem pszichiáterprofesszora. Frissen megjelent kötete apropóján beszélgettünk vele a magyar társadalomban is gyakori függőségekről, melyekbe bárki könnyedén belecsúszhat anélkül, hogy egy kortyot is inna. A szakember arról is beszélt, hogy bár van kiút mindenből, manapság már arra is komoly energiát kell fordítani, hogy nap mint nap elkerüljük az erős függőség lehetőségét.

hvg360: „Épp azért vagyunk ennyire nyomorultak, mert minden erőnkkel azon vagyunk, hogy csak nyomorultak ne legyünk.” A könyvét, benne ezekkel a gondolatokkal a sokat látott budapesti tömegközlekedésen olvastam, egymillió alkoholista országában. Igen sokan élnek az átlagos európai életszínvonal alatt, ez a kilátástalanság pedig hozzájárul a nemzeti alkoholizmushoz.

Anna Lembke: Úgy hiszem, sok gazdag és sikeres, ámde boldogtalan ember él a Szilícium-völgyben is. Az ő gyerekeik meg még náluk is sokkal boldogtalanabbak. Ez az jelenség pedig egyfajta fordulópontot jelent abban, ahogyan eddig a függőségekre tekintettünk.

Úgy tűnik, az anyagi jólét többé már nem annyira kielégítő, mint amennyire eddig gondoltuk. Sőt az látszik, hogy pont, hogy a legtöbb nyomorúság okozója lehet.

De az is igaz, hogy van különbség a kilátástalanság és nélkülözés, illetve a túlfogyasztás miatt kialakult függőség között. Itt, Amerikában él a legtöbb gazdag ember a földön, ezért ez a két véglet egyszerre van jelen egymás mellett. Emiatt a kettőség miatt az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők sebezhetőbbek, mint valaha. Sokkal több szabadidejük van, mint az elődeiknek, akár amiatt is, hogy tartósan munkanélküliek. Az elődeikhez képest sokkal több pénzük is van, és szélesebb körű hozzáférésük az addiktív javakhoz. Ezek az addiktív javak pedig legtöbbször a legegészségtelenebbek közé tartoznak, olcsó, gyors dopaminforrások. Ezzel egy időben pedig hatalmas stressz éri őket, mert folyamatos összehasonlítással vannak a környezetük felé. Az, hogy a közvetlen környezetükben folyamatosan látják a náluk gazdagabbak életmódját, jó táptalaja a boldogtalanságuknak.