Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Felesleges az ellenzéknek az Orbán-rendszer megdöntésére játszania, untig elég, ha itt-ott kritizálja azt
– jelentette ki a kormányfő tanácsadói csapatának egyik tagja, G. Fodor Gábor azt elemezgetve, hogy a Fidesz a listás szavazatok 54 százalékának elnyerésével gyakorlatilag megsemmisítő vereséget mért az ellenzékre. Miért ne lehetne egy olyan ellenzék, amely nem korszakdöntő akar lenni, hanem csak rendszerkritikus? – tette fel a kérdést a politológus a minap az Indexen. Az eredményből pedig azt a következtetést vonta le, hogy az emberek kifejezetten támogatják az Orbán-korszakot.
A számok azonban nem a szavazatokból kitetsző elkötelezettségre, sokkal inkább egyfajta tudatmódosító propaganda hatására utalnak: a választások eredménye nem cseng össze a szavazók materiális érdekeivel. Ugyanis minél fejletlenebb egy település, a lakói annál lelkesebb kormánypárti szavazóknak bizonyultak, és fordítva: minél jobb módban élnek egy település lakói, annál többen voksoltak ott az ellenzékre. Pedig a logikus az lenne, hogy akinek a fideszes kormányzás 12 éve után is jól megy a szekere, az ragaszkodjon ehhez az irányításhoz, aki pedig marginalizálódott, az lázadjon fel ellene.
Révész Sándor: A hazugság napja
Nem kell az önvádba belesüllyedni. Az eredmény mindenekelőtt a kormánypárt bűne. Nem az ellenzéké és nem a társadalomé, melynek többségét megfosztották attól a lehetőségtől, hogy kiemelje a fejét a hazugságok tengeréből. Vélemény.