Nyugalomra, egyúttal óvatosságra intenek a szakértők a majomhimlő miatt
Bár világszerte több száz majomhimlő-fertőzést regisztráltak, és a kór megjelent Magyarországon is, úgy tűnik, nem alakul ki a koronavírus-járványhoz hasonló pandémia. A betegség rejtélyes terjedése jelzi, bárhol és bármikor felütheti a fejét egy veszélyes fertőző kór.
Még ki sem lábalt a világ a félmilliárd fertőzést okozó és több mint hatmillió halálos áldozatot követelő koronavírus-járványból, amikor a horizonton megjelent egy újabb, potenciális veszélyt hordozó kórokozó, a majomhimlő vírusa. A világ több fejlett országában – elsősorban az Ibériai-félszigeten – egy időben jelentkeztek a magas lázra, fáradtságra, nyirokcsomó-duzzanatra, izomfájdalomra panaszkodó, jellegzetes kiütésekkel orvoshoz forduló páciensek, s egyelőre úgy tűnik, ez a fajta himlővírus többé-kevésbé akadály nélkül terjed. Müller Cecília tiszti főorvos kedden jelentette be, hogy
Magyarországon is azonosították a majomhimlőt egy 38 éves férfinél.
Megjelent a majomhimlő Magyarországon
Egy 38 éves férfi az első igazolt fertőzött, jelentette be Müller Cecília.
A szakemberek szerint ugyanakkor aligha valószínű, hogy a majomhimlőből világjárvány lesz. Az egyik legfontosabb ok az, hogy az elsősorban a gyermekekre és várandós kismamákra veszélyes kór nehezebben terjed, mint a koronavírus, az átadásához közvetlen fizikai érintkezésre van szükség. Ugyancsak lényeges különbség, hogy míg a Covid-fertőzést már a lappangási időszakban tovább lehet adni, a majomhimlő csak a tünetek megjelenése után jelent veszélyt a beteg környezetében lévőkre. Az is viszonylagos szerencsének számít, hogy hosszabb a lappangási idő, mint a koronavírusnál: a fertőzés és a betegség megjelenése között jellemzően 7–14 nap telik el, így több idejük van az egészségügyi rendszereknek felkutatni és kezelni a betegekkel kapcsolatba került potenciális fertőzötteket. A majomhimlő ellen ugyanis hatásos a feketehimlő-oltás.