Biden puhítja Szaúd-Arábiát az olajért, de neki is többet kell elővarázsolnia a kalapból

5 perc

2022.06.13. 15:30

Az energiaválság elkerülése és Oroszország elszigetelése céljából Joe Biden amerikai elnök Szaúd-Arábiába készül. Egyelőre úgy tűnik, az USA többet ad, mint kap, és ez így is marad.

Három feltételt szabtak Washingtonban ahhoz, hogy az amerikai–szaúdi kapcsolatok helyrehozatalának céljával Joe Biden amerikai elnök Rijádba utazzon. Az egyik a szaúdi olajtermelés növelése, a másik a jemeni tűzszünet meghosszabbítása, a harmadik az emberi jogi helyzet javítása a királyságban. Nagyon úgy fest, hogy

a háromból jó esetben is csak másfelet kap az amerikai diplomácia,

de a hivatalos bejelentés elmaradásának dacára sajtójelentések már kész tényként kezelték, hogy Biden június végi európai és izraeli látogatása során szerét ejti egy rijádi kitérőnek is.

 

Olyan drága az olaj, hogy három hónap alatt közel 1500 milliárd forintos nyeresége volt a szaúdi olajcégnek

82 százalékkal nőtt az Aramco profitja az első negyedévben, amely immár a világ legértékesebb cége, megelőzve az Apple-t - olvasható a szaúdi energiaóriás közleményében.

A Fehér Ház a múlt csütörtökön szokatlanul barátságosan méltatta a monarchiát, amiért a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a kartellen kívüli, Oroszország vezette csoport az eleve vállaltnál 50 százalékkal nagyobb mértékben növeli a termelést. Az emelés mértéke inkább jelképes, Szaúd-Arábiát pedig olyan színben tünteti fel, mintha engedményt tett volna, ellenben az amerikai autósok nem kapják olcsóbban az üzemanyagot. Washingtoni tisztviselők azt remélik, Rijádot legkésőbb szeptemberig sikerül rábeszélni a kitermelés komoly fokozására, hogy az amerikai kutaknál elinduljanak az árak lefelé még a novemberi félidős kongresszusi választások előtt.