Energiaszolgáltató óriásokat kell menteni, miközben az olajcégek úsznak a pénzben
A német állam a legnagyobb közszolgáltatóját mentette meg a gázválság miatt, francia társa az áramszolgáltató óriást vonta teljes ellenőrzése alá. A piaci káosz szerencsésebb végén az olajmultik viszont rekordnyereséget érnek el.
A nyári szabadságát megszakítva Berlinbe utazott Olaf Scholz kancellár, hogy bejelentse a legnagyobb német közüzemi szolgáltató, az Uniper megmentését. A Gazprom és a német lakossági, vállalati és önkormányzati fogyasztók közé ékelődő, de az európai gázkereskedelemben is fontos szerepet játszó cégben mintegy 30 százalékos részesedést szerez a német állam, amely összesen 15 milliárd eurós kötelezettséget vállalt.
Az állami KfW befektetési bank által korábban nyitott kétmilliárd eurós hitelkeretet – amit az Uniper már le is hívott – kilencmilliárdosra növelik, és további nyolcmilliárd eurós tőkeemelést hajtanak végre a vállalatban.
A Lufthansa légitársaság két évvel ezelőtti megmentéséhez hasonlóan az Unipernek is először a saját forrásait kell felhasználnia, ami az eddig felhalmozódott hétmilliárd eurós veszteségének finanszírozásához kell. A német közszolgáltatóban 80 százalékkal részes finn Fortum energetikai cég nyolcmilliárd euróra rúgó segítséggel, illetve hitelgaranciával száll be, tulajdoni aránya mégis 56 százalékra csökken. A Fortum többségi pakettjét birtokló finn kormány ugyanis nem kívánt részt venni a mentőakcióban.
A tőzsdén jegyzett Uniper részvényének árfolyama az idén már 80 százalékot zuhant, a cég alig 3 milliárd eurót ér. Az Uniper, a Fortum és a német kormány a tűzoltó akció után a közszolgáltató jelenleg veszteséget halmozó gázszerződéseinek szerkezetét is át szeretné alakítani, erre 2023 végéig adtak maguknak időt.