Az embernek is elmehet a józan esze és a gépnek is – de a gépnek egyáltalán megjött-e már?
A mesterséges intelligenciának eleve nincs józan esze. Vagy mégis? Vita tárgya, hogy van-e tudata a gépnek.
Miért fontos zoknit enni meditáció után? A természetes válasz a kérdésre az, hogy ez bizony butaság. A mesterséges intelligencia (MI) viszont annyiban (is) különbözik a természetestől, hogy nem vonja kétségbe a körmönfont kutatók által föltett kérdést, hanem megválaszolja. Egyebek mellett azzal, hogy a zoknievés révén az agy könnyebben kizökken a megváltozott tudatállapotból.
A példa részben igazságtalan, mert az MI sok feladatot látványosan és jól megold, másfelől nem véletlen, hogy ez a kísérlet is (amelyet Long Ouyang és a mesterséges intelligencia más amerikai kutatói végeztek) szóba került, miután a Google egy mérnöke, Blake Lemoine azzal állt a nyilvánosság elé, hogy az MI érez, az MI-nek lelke van.
Ügyvédet fogadott a Google (állítólag) öntudatra ébredt mesterséges intelligenciája
Mindennapossá válnak a zsarolóvírusok, továbbra is hódítanak a túlterheléses támadások és az orosz-ukrán háború is jó lehetőséget kínál a bűnözőknek a privát és céges felhasználók átverésére. Van néhány olyan jelenség, amelyre mindenkinek érdemes figyelmet fordítania.
A feltűnést csak fokozta, hogy Lemoine-t a Google elbocsátotta, munkaügyi okra hivatkozva. A vezető szerepet betöltő mérnök a LaMDA szoftverrel barátkozott össze ennyire, azaz egy olyan nyelvi modellel, amelyet párbeszédek folytatására hoztak létre.