A járvány után "visszapattant" a turizmus és a vendéglátás – az energiaválság újra földre viheti

4 perc

2022.09.28. 15:30

Alig lábaltak ki a koronavírus-járvány okozta válságból a hazai turisztikai vállalkozások, most a rezsi megugrása sodorja veszélybe az ágazatot. Segítséget az állami normatív támogatástól, illetve a Szép-kártyás költések növelésétől remélnek.

„Nem lehet a szükséges mértékben emelni az árat, mert az megfojtaná a keresletet, így csak nagyon óvatosan tudunk áthárítani költségeket a vendégekre. Mindenki szoroz és oszt, de jelen pillanatban nem látjuk a megoldást, hiszen azt sem tudjuk, milyen mértékben esik vissza a belföldi kereslet”

– mondja Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke.

A vendéglátásban az év eleje óta már legalább húszszázalékos volt a drágulás, de a rezsi emelkedése és az infláció növekedése miatt további 20–40 százalékos áremelés hozhatná egyensúlyba a turisztikai vállalkozásokat. „Többen már váltottak a világpiaci árra, de a kollégák zöme most fog szembesülni a brutális energiaár-emelkedéssel. Leginkább a vidéki wellness-szállodákat érinti majd a drágulás, de azok is nehéz helyzetbe kerülnek, akik gázzal fűtenek.

Mivel az áramdíj is legalább ötszörösére ugrik, az energiaköltségek az eddigi 6-8 százalék helyett a kiadások 20-30 százalékát teszik majd ki” – kalkulál Baldauf, aki „civilben” az alsópáhoki Kolping Hotel igazgatója. És nem csak a gáz és az áram válik megfizethetetlenné: a tisztitószerek ára például mintegy 40, a húsáruké pedig 70 százalékkal emelkedett az idén.

A vendéglátóhelyek sorban dobják be a törülközőt a közüzemi díjak vad emelkedése miatt

A kiskereskedelem egész frontján rezsicsökkentéssel próbálkoznak a cégek, de van, ahol már nem bírják a terheket. A közértek még csak a hűtők lekapcsolásánál, ajtókkal való felszerelésénél tartanak. Jöhetnek a szünnapok, rövidített nyitvatartások a kereskedelemben és a szolgáltatószektorban.