ENSZ-jelentés: Felismerhetetlenné válhat a Föld a borúlátók szerint
Eljött a most vagy soha pillanata az éghajlati katasztrófa elkerülésére – figyelmeztetett az ENSZ kormányközi testülete.
Pakisztán harmada víz alá került, Európa az utóbbi 500 év legforróbb nyarától szenvedett, a Fülöp-szigeteket letarolta a Noru szupertájfun, Kubában állandósult a napi 12 órás áramszünet – említett nemrég néhány példát Antonio Guterres ENSZ-főtitkár arra, hogy az idén a klímaváltozás csapásai nem sok lélegzetvételnyi időt hagytak világszerte. Guterres az egyiptomi Sarm es-Sejkben november 7-én kezdődő éghajlatváltozási konferenciára (COP27) készülve nyilatkozott, és miközben a klímacsúcs kezdete már csak napokra van, az egyre távolabbinak tűnik, hogy az emberiség meg tudja akadályozni a másfél Celsius-foknál nagyobb mértékű felmelegedést és ezáltal az éghajlati katasztrófát.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) legutóbbi jelentésének idén közzétett harmadik része úgy fogalmaz, hogy a nemzetközi közösség elérkezett a most vagy soha pillanatához. Nem ez az első – és valószínűleg nem is az utolsó – úgymond végső felszólítás a cselekvésre, de a tudósok szerint a tények önmagukért beszélnek. Azonnal és jelentős mértékben, minden gazdasági szektorban csökkenteni kell a szén-dioxid-kibocsátást, mely legkésőbb 2025-ben tetőzhet, 2030-ra pedig 43 százalékkal kell mérsékelni az emissziót a 2005-ös szinthez képest.