Darvasi László: „Ez rafinált autokrácia, aminek a pónilova elég sebesen a diktatúra felé üget”

6 perc

2022.11.05. 11:30

A legapróbb hibáinkkal sem tudunk szembenézni, csakhogy az igazság végül ránk kopogtat, és ez beláthatatlan társadalmi eszkalációt okozhat – állítja Darvasi László író-költő, akinek a minap jelent meg Az év légiutas-kísérője című új novelláskötete.

HVG: Kezdjük kivételesen a végével, a köszönetnyilvánítással. „Az író hálásan köszöni hazájának és hazája állampolgárainak, hogy segítették és támogatták a könyv megírásában.”

Darvasi László: Ez egy ironikus gesztus. Amikor az új könyv testvére, az Isten. Haza. Csal. megjelent, a szomszédom megállított, hogy miért írok ilyen csúnya történeteket. Ő persze szebb világban szeretne élni, de ha már mégis ilyen pocsék az életünk, akkor legalább hadd olvasson szebb dolgokról. Igen, ő az olvasó, akinek a vágyaival sajnos egy novella nem törődhet, bár róla is szól. Tisztelem az álmait, de az élete jobban érdekel.

HVG: Akkor is áll ez a köszönet, ha az ország didaktikus?

D. L.: Szisztematikusan propagandaországgá lettünk, ahol kényelmes irodákban, vasalt öltönyökben és elegáns kiskosztümökben találják ki az ellenségképeket, és nap mint nap sulykolják. A gépezet kialakítása és működtetése történelmi bűn, természetes, hogy az emberek több színt és naposabb életeket szeretnének élni és láttatni. Íróként nem tehetem meg, hogy ne vegyem észre a drámát. Azt pedig nem az óriásplakáton látom, és nem is a bécsi török negyedben.

HVG: „Az ember mások történeteivel foglalkozik, azokat jegyzi le, azokat fogalmazza, miközben csak magáról akar beszélni” – írja kötetének egyik történetében. Ez tekinthető ars poeticának is?