Több paksnyi reaktort építene 15 év alatt a széntől szabaduló Lengyelország
Az ukrajnai háború kényszerítette ki az atomerőmű-építés régi tervének valóra váltását Lengyelországban, hogy tízéves távlatban csökkentse a krónikus szénfüggését.
Nem egyszerű kihámozni az utóbbi napokban egymást érő nyilatkozatokból, hogy Lengyelország hol, kivel és hány atomreaktort épít, ám egy biztos:
a döntés megszületésében nagy szerepe van Vlagyimir Putyin orosz elnöknek.
Varsó már korábban is igyekezett mérsékelni függését az orosz energiahordozó-szállításoktól, ám az Ukrajna ellen indított háború még határozottabb lépésekre ösztökélte, és ezek egyike, hogy – a visegrádi országok közül utolsóként – Lengyelországnak is lesz atomerőműve.
Amerikai cég építheti meg az első lengyel atomerőművet
Lengyelország 2043-ig hat atomreaktort tervez építeni. Az első a tervek szerint 2033-ban kezdhet el energiát termelni.
Lehetett volna korábban is. 1982-ben kezdődött meg a Balti-tenger partján, a Pomerániai vajdaságban lévő Zarnowiecben a kommunista vezetés által tervezett atomerőmű alapozása, ám a munkák félbemaradtak, az eredeti szándékra már csak torzók emlékeztetnek. Az 1986-os csernobili baleset után a szovjet nukleáris technológia iránti maradék bizalom is elpárolgott, de a súlyosan eladósodott lengyel államnak is elfogyott a pénze, a tiltakozó helyi lakossággal sem vállalták a konfliktust, így a rendszerváltás után, 1990-ben leállították a beruházást.