Tűrni kell, ha a főnök szoftverrel figyel, még az otthoni laptopon is?
Nem minden esetben van szükség dolgozói hozzájárulásra, de tájékoztatásra igen, ha munkahelyi megfigyelő szoftvert alkalmaz egy cég. A mozgástér meglepően nagy, bár van, ami szent és sérthetetlen.
Nem biztos, hogy felhőtlen lesz a munkahelyi karácsonyi buli idén a közmédia dolgozóinak, úgy hírlik ugyanis, hogy a munkáltatójuk, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) nemrég 190 millió forint értékben kötött szerződést aktivitásfigyelő alkalmazásra.
A kiszivárgott dokumentumok szerint az új rendszer észleli és méri az egérmozgatást, a napi hálózati adatforgalmat, a megnyitott weboldalakon és alkalmazásokban eltöltött időt, és az offline időszakokat is. Inaktivitás esetén a programnak értesítést kell küldenie a felhasználónak, és az erre adott reakció idejét naplóznia kell.
A funkciók leírása azzal zárul, hogy a szoftvernek kezelnie kell a szüneteket, a szabadságokat és a távolléteket is, ezekből aztán statisztikákat és automatikus e-mail-riportokat kell generálnia a vezetőknek. A cég a dokumentumban arra hivatkozott, hogy a koronavírus miatti megváltozott munkarend miatt felügyelné ennyire szigorúan a dolgozóit, de azt nem tudni, hogy a fenti indoklásból következtetve ez csak a home office-ban dolgozó munkatársakra vonatkozik vagy az egész állományra.
„Legtöbbször akkor merül fel a munkavállaló ellenőrzése, ha a munkáltató tudni akarja, milyen tevékenységet végez munkaidőben a számítógépén, továbbított-e jogszerűtlenül harmadik személynek üzleti titkot tartalmazó üzenetet vagy fájlokat, egyáltalán betartja-e a kommunikációs eszközök használatának belső szabályait” – sorolja kérdésünkre Hajdu-Dudás Mária munkajogász, az Adózóna szakértője.