"Amit a kormány családbarát politikának nevez, az se nem anya-, se nem családbarát"
A családokért, az anyákért kiálló ellenzéki szervezetek is aktivizálták magukat az oktatással kapcsolatos megmozdulásokon.
Az Orbán-kormány 12 éves országlása alatt úton-útfélen hangoztatja, hogy nincs nála családbarátabb kabinet Európában, s ezt visszhangozzák a konzervatív oldalra soroló „családvédő” egyesületek, szövetségek is.
Új fejlemény, hogy az elmúlt hónapokban kibontakozott tüntetési hullámban olyan, a családi értékeket fókuszba állító civil szervezetek is felbukkantak, amelyek kritikusabban, árnyaltabban látják a kérdést. Szerintük a családbarát politika nem csupán annyit jelent, hogy szülőként az ember állami támogatást kaphat például a nagyobb házhoz, autóhoz. A fogalomba beletartozna például a minőségi közoktatás megteremtése, a kellő számú óvodai és bölcsődei férőhely biztosítása vagy az is, hogy ha beteg a gyerek, könnyű legyen orvost találni.
Hiszen nem csak a gyermekek megszületését kell ösztönözni, legalább ennyire fontos a biztonságos jövőjük feltételeinek megteremtése – hangoztatják e szervezetek. Köztük például a Magyar Anyák nevű formáció, amelynek egyik képviselője a közmédia székházánál októberben tartott demonstráción elhangzott gyújtó hangú beszéddel hívta fel a figyelmet – a konkrét problémák megnevezésén túl – magára a szervezetre is. Hajnal Edina úgy látja, hogy amit a kormány családbarát politikának nevez, az „se nem anya-, se nem családbarát”.