Senki sem érti, hogyan dolgozik a mesterséges intelligencia, de amit csinál, az elképesztő
Sokakat aggaszt, hogy a mesterséges intelligencia segítségével immár meghökkentően realisztikus fotókat és műalkotásnak tűnő képeket hoznak létre. Milyen hatással lesz ez az emberi kreativitásra, és miért nehéz igazán jó műveket generálni?
Vadnyugati söntésekben üldögélő, elszánt tekintetű, napcserzett arcú cowboyok, londoni utcákon álló, cilinderes urak, kalapos hölgyek és fáradt munkások néznek a kamerába azokon a XIX. századi fotókon, amelyekkel a minap rukkolt elő Mario Cavalli fotográfus. A szépia tónusú, viktoriánus korai portréknak nemcsak a tűéles expozíció a közös jellemzőjük, hanem az a nyugtalanító tény is, hogy az összes szereplőjük sosem létezett, fiktív személy. A képek ugyanis mind hamisak, hiszen Cavalli egy mesterséges intelligenciára (MI) épülő képgenerátor algoritmussal, a Midjourney-vel készítette őket, minden utólagos manipuláció (például Photoshop használata) nélkül.
Az efféle, vérmérséklettől függően kiből elismerést, kiből felháborodást kiváltó alkotások korántsem számítanak ritkaságnak manapság.