Nemzetközi lapszemle: Aggódnak, hogy az egész világon kezdik félvállról venni a járványt
Közös dróngyártásra készül a német hadiipari cég, Rheinmetall a magyarokkal. A háború ügyében hosszú távú egységes oroszpolitika megalkotását javasolják Európának. Miért baj, hogy a nagyobbik lengyel kormánypárt továbbra is kártérítést követel a németektől a II. világháború miatt. Válogatás a világlapok írásaiból.
Guardian
Világban jelenleg 20 éve nem éltek olyan kevesen populista uralom alatt, mint napjainkban – főként a brazil és amerikai választás eredményeként két év alatt 800 millióval csökkent a szám, de még mindig 1,7 milliárd ember tapasztalja nap mint nap a saját bőrén az illiberális valóságot. Ezt mutatta ki a volt brit miniszterelnök, Tony Blair nevét viselő intézet.
A változás annak köszönhető, hogy előretörtek a haladó, illetve centrista erők, bár az ugyancsak népes Fülöp-szigeteken Duterte elnöknek azért kellett távoznia, mert nem indulhatott még egyszer. Viszont Janez Jansa, a szlovén kormányfő az urnáknál vérzett el.
Az idei év megint csak igen fontosnak ígérkezik, hiszen kritikus választások jönnek Törökországban, valamint a lengyeleknél. Az eredmény az lehet, hogy megbukik a földkerekség két legbefolyásosabb demagóg kormánya, de ehhez az kell, hogy jobban összefogjon a jelenleg még megosztott ellenzék.
A kutatás úgy összegzi a populizmus lényegét, hogy hirdetői szerint egyfelől az „igaz emberek” erkölcsi viszályba keveredtek a „másokkal vagy idegenekkel”, másfelől pedig semmi sem korlátozhatja az „igazi nép” akaratát.
Viszonylag friss fejlemény, hogy az amerikai időközi választáson szinte kivétel nélkül vereséget szenvedtek a jobboldali nacionalizmust és az összeesküvés elméleteket felkaroló Trump jelöltjei. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy a tengerentúlon hosszú távon visszaszorul a kulturális populizmus.