Az idei év a politikában a 2024-es, összevont EP- és önkormányzati választásra felkészülő időszak, és az ellenzék dolga most talán nehezebb, mint 2010 óta bármikor. A jelenlegi hatalommal szemben álló – magukat legalábbis akként meghatározó – pártok helyzetét nemcsak az egymás közti feszültségek, hanem a Fidesz által eléjük gördített komoly akadály is nehezíti.
A jövő májusi EP-választás ugyanis az ellenzéki pártok félidős erőpróbája lenne a következő, 2026-os parlamenti voksolás előtt, de a Fidesz ötletére egyszerre rendezik meg az önkormányzati voksolással, így furcsa helyzet áll elő. Míg az EP-választáson a pártok – jelen állás szerint – egyedül indulnak és különbözőségeiket érdemes kiemelniük, az önkormányzatin erős köztük az együttműködési kényszer, hogy ne veszítsenek (túl nagy) teret a 2019-es sikerek után a helyhatóságokban.
Lehet, hogy nőtt az elégedetlenkedők aránya, de nagy társadalmi változás nem történt, az emberek nem is pisszennek például az üzemanyag ársapkájának eltörlése miatt. Miért van ez így, mi okozhat repedéseket a NER-ben? Túlzás azt állítani, hogy hazugságban élünk? Erről beszélgettünk Kovách Imre szociológussal, a Társadalomtudományi Kutatóközpont osztályvezető professzorával, az MTA levelező tagjával.
De vajon mihez kezd a 2023-as évvel, ezzel a felkészülési időszakkal az az ellenzék, amelyik több mint 9 hónapja képtelen megbirkózni a Fidesz nagy pofonjával, a negyedik kétharmadot hozó tavalyi parlamenti választási kudarccal, annak a belső viszonyaikra gyakorolt hatásaival, valamint az új külső ingerekkel és kihívásokkal is.
Néhány erőtlen próbálkozástól eltekintve ugyanis az ellenzék nemhogy a saját törzsszavazói figyelmét nem tudja felkelteni, de látványosan nem tudja kihasználni a Fidesz-KDNP immár százalékokban kifejezhető – bár Orbán Viktor és kormánya hatalmát nem veszélyeztető – népszerűségvesztését sem.
Jobb helyzetben van-e a Fidesz 2022 végén, mint 2021 végén volt? Az biztos, hogy a NER bőrén sebeket ejtett a válság és az EU-s pénzekért elvesztett csaták, de ellenzék nélkül szinte bármilyen válság jöhet. A Diétás Magyar Múzsa szerkesztőjével összegeztük, hogyan telt el egy újabb év a propaganda fogságába került Magyarországon.