Nemzetközi lapszemle: A brazil lázadás is tanúsítja, hogy a populisták Trumpot utánozzák

Románia előzi szomszédait. Meloni pártja frakciót válthat az Európai Parlamentben. Borúlátás Oroszország és Kína jövőjét illetően. Válogatás a világsajtó írásaiból.

  • hvg360 hvg360
Nemzetközi lapszemle: A brazil lázadás is tanúsítja, hogy a populisták Trumpot utánozzák
  • Reuters

Románia az uniós pénzek segítségével szép csendben megelőzi tehetősebb szomszédjait. A gazdaság az idén előreláthatólag gyorsabban bővül, mint a környező államokban, amelyekben nem ritkán stagnálás várható. A román előrelépés az uniós támogatásokon kívül köszönhető az Ukrajnából és Oroszországból távozó külföldi befektetőknek is.

A Valutaalap 3,1 százalékot jósol, míg a Bizottság 1,8 százalékot, vagyis jóval többet, mint Lengyelországnak (0,7 százalék), illetve Magyarországnak, amely lassulással és toronymagas inflációval küszködik. A románok behozták hátrányukat, vásárlóerőn számított GDP-jük már tavalyelőtt az uniós átlag háromnegyedének felelt meg, vagyis jó 21 százalékot nőtt 2010 óta.

Egy átlag román 20 havi nettó fizetésből tud venni egy Dáciát, nagyjából ugyanannyiból, mint egy magyar, pedig Magyarország hosszú időn keresztül sokkal jobban állt. De hát Bukarest nem hadakozik az EU-val, simán megkapta a járványalapból kiutalt pénzeket. Már 6 milliárd eurónál tart, míg Budapestnek és Varsónak előbb teljesítenie kell a jogállami feltételeket.

Névtelenséget kérő uniós források úgy értékelik, hogy Románia a térségben a jó kormányzás példája lehet, ha sikerül elkerülni a korrupciót a milliárdok felhasználásánál. A lej stabilitása ugyancsak fontos tényező, különösen a forinthoz viszonyítva, amely rekordmélységekbe zuhant. A magasabb bérek miatt már sok magyar vállal munkát romániai cégeknél.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?