Elmagyarázzuk, miért ne álmodjon a régi csökkentett rezsi visszatéréséről

8 perc

2023.01.18. 04:30

A tőzsdei gázárak csökkenése trendszerű és látványos, de a hazai lakossági rezsi csökkentését mégsem indokolja. A kormánynak több más oka is van arra, hogy kétszer is meggondolja, nyúl-e a díjakhoz.

Rohamosan zuhan a földgáz piaci ára, a holland gáztőzsde (TTF) hónapos jegyzési ára január közepére megawattóránként 60 euró alá csökkent. Ez már nemhogy a háború előtti árszint, utoljára 2021 nyarán volt ilyen olcsó a gáz – igaz, a korábbi évek stabilan 10–20 eurós, sőt az alatti árszintjei még messze vannak. A gázárak 2022 augusztusában voltak a legmagasabbak, akkor 300 euró fölötti TTF-csúcsokat lehetett látni.

Az árzuhanást látva felmerül a kérdés, hogy a magyar kormány mikor fogja ezt lekövetni, tényleg „megvédeni a rezsicsökkentést”, és ha nem is megszüntetni, de legalábbis mérsékelni a magasabb díjsáv lakossági árait, amelyek a gáz esetében a „rezsicsökkentett” árak hétszeresére rúgnak.

A konklúziót megelőlegezve:

a belátható jövőben nem érdemes jelentős rezsicsökkentésre számítani, sőt hosszú távon sem nagyon.

Vagy hogy Orbán Viktor miniszterelnököt idézzük, aki a kormányinfón az ezt firtató kérdésre azt válaszolta: „nix ugribugri”.

Visszatért a földgáz világpiaci ára oda, ahol a háború előtt volt

A magyar rezsiszámlák nem lesznek alacsonyabbak, de a nemzetközi piacon már olcsóbban lehet gázt venni. Megawattóránként 76,78 dollárra esett szerdán egy időre a holland TTF gáztőzsdén a földgáz ára, olyan alacsony szintre, ahol utoljára az orosz-ukrán háború előtt járt az árfolyam - írja a Financial Times .

  • Magyarországon nem magas a rezsi, csak igazságtalan a rendszer