Nemzetközi lapszemle: A csehek lenyomták a populizmust, Ausztriában előretört a szélsőjobb

7 perc

2023.01.30. 08:30

Az Orbán-féle sajtóbeszélgetésen elhangzottak miatt kitört belpolitikai vihar mutatja, hogy mennyire kényes kérdés a „Huxit”. Kell-e különbíróság vagy elég, ha a Nemzetközi Büntetőbíróság letartóztatási parancsot ad ki az orosz elnök és cinkosai ellen? Egy Tajvan elleni kínai támadás elképesztően sok áldozattal járna az amerikai hadsereg számára. De akkor mi a baj Michael Minihan tábornok kijelentéseivel? Válogatás a világsajtó írásaiból.

  • Neue Kronen Zeitung

Orbán Viktor paranoiájának a következménye, hogy eltávolítják az „aggályos tiszteket" a Honvédségtől. Összesen nagyjából 200 emberről van szó, őket a rendelet értelmében két hónapos határidővel nyugdíjba küldhetik. Az ellenzék az okokat illetően rejtélyt emleget. A hivatalos magyarázat az, hogy meg kell fiatalítani a hadsereget.

A NATO nyugtalan. Attól fél, hogy Magyarország a katonai szervezetben is hasonlóan problémás tag lehet, mint amilyen az EU-ban. A magyarázat azonban valószínűleg a nyolc évvel ezelőtti menekültválságban keresendő. A katonaság sosem volt Orbánnal szemben illojális, a tisztek politikai kérdésekben sosem nyilvánultak meg.

Viszont 2015-ben némi ellenállást tanúsítottak, amikor Orbán azt akarta, hogy a véderő működjön közre a határvédelemben. A tárca akkortájt azt közölte, hogy erre a feladatra nincsenek kiképezve az emberei és eszközeik sincsenek hozzá.

A miniszterelnök azonban nem engedett. Elrendelte, hogy a hadsereg építse meg a drótkerítést és őrizze is azt. Erre válaszul mondott le az akkori honvédelmi miniszter, Hende Csaba. Utódainak reformot kellett végrehajtaniuk, a minisztériumot azonban onnantól kezdve Orbán-hű menedzserek irányították.

A kormányfő számára nem az a lényeg, hogy kakukktojás legyen a NATO-ban.