Katarina Baer – Kalle Koponen: Kínai való világ
A sorozat korábbi részeit itt olvashatja. A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól. | A digitális disztópia megvalósulni látszik. Kínában a digitális megfigyelés egyik előnye egyértelműen a térfigyelő kamerák egyre kifinomultabb használata, ugyanakkor a pártapparátus az internetet továbbra is durván ellenőrzi, amint a 2020. tavaszi koronavírus-válság is bizonyította.
A világháló ellenőrzésének középpontjában álló, úgynevezett „Nagy tűzfal” két alapvető funkciót tölt be. Először is távol tartja a nyugati versenytársakat, jelentős előnyhöz juttatva a kínai internetes cégeket. Másodszor, blokkolja a pártra veszélyes vagy potenciálisan veszélyes információkhoz való hozzáférést. A világháló és különösen a sok közösségimédia-platform fontos találkozóhellyé vált, ezért a kínai vezetés egyre buzgóbban kénytelen fenntartani az ideológiai fegyelmet.
Ahogy a „Nagy tűzfal” az 1990-es évek végétől fokozatosan megépült, a kínaiak már nem fértek hozzá a Facebookhoz, a Twitterhez, a Google keresőhöz, a WhatsApphoz, a YouTube-hoz és az Instagramhoz. A főbb nyugati médiumok honlapjait blokkolták. Sok más nyugati portálhoz olyan mértékben lelassították a hozzáférést, hogy az már érezhetően zavarja a felkeresésüket.

Egy pekingi laptop képernyőjén a Google.cn honlapja 2006. január 26-án, egy nappal azután, hogy az amerikai online keresőmotor elindította új szolgáltatását, miután beleegyezett a pekingi hatóságok által betiltott weboldalak és tartalmak cenzúrázásába.
AFP / Frederick J. Brown
Mondani sem kell, hogy a könyveket, magazinokat, filmeket és tévésorozatokat is szigorúan cenzúrázzák. A sanghaji nagy angol nyelvű könyvesbolt például rengeteg nyugati klasszikust árul, Shakespeare színműveitől a Robin Hoodon át a Harry Potter-sorozatig, de olyan könyvet nem érdemes ott keresni, amely Kínát kritikusan szemlélné. Friss könyvek is megtalálhatók mindaddig, amíg nem Kínáról, hanem a Nyugatról szólnak, 2019 őszén például tornyokban álltak J. D. Vance amerikai író Vidéki ballada az Amerikai Álomról (Hillbilly Elegy) című bestsellerének példányai.
A kínai átlagemberek életét és mindennapjait azonban leginkább az befolyásolja, ami Kína zárt internetének „tűzfalán” belül történik.
A 904 millió felhasználó révén a kínaiak alkotják a világ legnagyobb internetezői bázisát, amelynek tagjai lelkesen pötyögnek, lájkolnak és szörfölnek a neten. Az elmúlt évtized első felében 1300 közösségimédia-cég és -oldal működött, naponta több millió kommenttel, állapotfrissítéssel és egyéb bejegyzéssel.2 A kínaiak különösen buzgón élnek az élő videóstreaming-szolgáltatásokkal.3 2020 márciusára az összes internetfelhasználó 63 százaléka – jóval több mint félmilliárd kínai – használt ilyen szolgáltatásokat, akár úgy, hogy élő videót tett közzé magáról, akár úgy, hogy másokat nézett. Sehol a világon nincs annyi mobilfizetés, mint Kínában, és egyetlen annyira egyeduralkodó közösségimédia-alkalmazás sem létezik, mint a Kínában rendkívül népszerű WeChat.