Európa egyik legingatagabb térsége most újra Moszkva célpontja lehet
Talán nincs még egy terület Európában, amely annyiszor cserélt gazdát, és annyian osztoztak és osztoznak rajta, mint Besszarábia. Alapvetően románok lakják, de az ott élőknek van moldáv identitásuk. Tartozott Romániához, a cári Orosz Birodalomhoz, egy része ma az ukránoké, de főleg Moldováé. Területének egy részén orosz csapatok is állomásoznak, ennek pedig akár szorongató jelentősége is lehet.
„Moldova a legsebezhetőbb állam az Ukrajna területén zajló, teljesen indokolatlan konfliktus kapcsán. Döntést kell hoznunk: hagyjuk, hogy a Moldovai Köztársaság előbb vagy utóbb visszatérjen az orosz befolyás alá?”
– tette fel a kérdést tavaly december elején Marcel Ciolacu, a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) és egyben a román képviselőház elnöke. Hasonló félelmének adott hangot az év végén Alexandru Musteata, a Moldovai Köztársaság hírszerzésének vezetője, aki szerint „nem az a kérdés, hogy az Oroszországi Föderáció offenzívát indít-e a Moldovai Köztársaság területe ellen, hanem az, hogy mikor”. Ciolacu ezt nem hagyná, az említett interjújában azt a megoldást pártolta, ha „Románia egyesülne a Moldovai Köztársasággal, a Moldovai Köztársaság pedig Romániával”.
A román és moldovai politikusok pontosan tudják, hogy az oroszok évszázadok óta célpontként tekintenek a történelmi Besszarábia területére, amelyet sikerült időnként birtokolniuk, így azt a sajátjuknak tekintik. A putyini orosz geopolitika láthatóan azt tűzte ki célul, hogy legalább a volt nagyhatalom egész egykori területét visszaszerezzék vagy befolyásuk alá vonják. Ukrajna megtámadásával pedig a Moldovai Köztársaság is célkeresztbe került.
Mi az a Transznisztria és miért lett fontos hirtelen?
Ahhoz hogy elhelyezzük és értelmezni tudjuk a szovjet összeomlás után keletkezett első orosz bábállamot a térség geopolitikai, illetve biztonságpolitikai térképén, kénytelenek leszünk egy kicsit belemerülni a moldovai, a román és az orosz történelembe.
Besszarábia 1812-ben, egy orosz–török szerződés következményeként lett Oroszország része. Azt viszont, hogy e területet ma Besszarábiaként emlegetik, az orosz geopolitikai érdekeknek köszönhető. A megállapodásig a Besszarábia elnevezést e terület déli részére, Budzsákra, a Duna-delta és a Dnyeszter közötti fekete-tengeri partszakaszra értették, amelynek északi határa a Traianus-falnak nevezett római kori sánc volt (később e terület Sztálin akaratából Ukrajnáé lett). A ma Besszarábiaként ismert terület többi része a Moldvai Fejedelemséghez tartozott, és az oroszok annak 1812-es bekebelezése után azért terjesztették ki a Prut és a Dnyeszter közötti részre is ezt az elnevezést, hogy azt sugallják, mintha az Moldvától különálló térség lett volna.