Rakovszky Zsuzsa író: A mai szembenállások már-már a középkori vallásháborúkra emlékeztetnek
A gonosztettek forrása az is lehet, ha nem nézünk szembe a realitásokkal – vonja le a következtetést a véres véget ért münsteri anabaptista királyság történetéből Rakovszky Zsuzsa, aki erről írta Az idők jelei című új regényét.
HVG: Mi keltette fel az érdeklődését a középkori hitújítási históriában, amely a püspökkel szembeni ellenállásból indult és a Leideni János néven ismert Jan Bockelson rémuralmába, majd tömegek pusztulásába torkollott?
Rakovszky Zsuzsa: Az érdekelt, hogyan cserélnek szerepet az elnyomók és az elnyomottak. Az események irányítói eredetileg a vallásszabadságért és a város függetlenségéért fordultak szembe a hercegpüspökkel, vagyis nemes célokat képviseltek. Aztán fordult a kocka, hatalomra kerülve előbb a katolikusokat űzték el, majd a mérsékelt protestánsokat, végül már egyetlen bíráló szóért vagy apró szabályszegésért is kivégezték a polgárokat. A másik, ami érdekelt a történetben, az az öncsalás: hogy hajlandók vagyunk teljesen valószínűtlen dolgokat is elhinni, ha azok megfelelnek az elképzeléseinknek, a reményeinknek. A münsteriek nagyobbik része sokáig hitt a „prófétáinak”, akkor is, amikor már látták, a jövendöléseik nem válnak valóra.
HVG: Hogy talált rá a XVI. századi históriára? Amit inkább azok ismernek, akik Münsterben látták a Szent Lambert-templom faláról lelógó három vasketrecet, amelyekben közszemlére tették a nyilvánosan megkínzott és kivégzett anabaptistákat.
R. Zs. : Azt hiszem, először Paul Johnson A kereszténység története című művében találkoztam vele, de lehet, hogy máshol. Sok mindent olvastam a különféle szektákról és eretnekségekről. Amikor fölfedeztem, megrendeltem a Münsterben felnőtt és később ott tanító Hermann von Kerssenbrock vaskos, kétkötetes művét, amelyben szemtanúként napról napra részletezi az eseményeket. Nem volt kiváló történész, mert rengeteg felesleges tényre kitér. Hosszan ismerteti például a városi tanács és a hercegpüspök levelezését, és amikor jönne valami érdekes, azt mondja, nem akarja ezzel untatni az olvasót, és továbblép.
HVG: Nehéz kutatni az anabaptista mozgalmat? Nincsenek hiteles források, mert az egykori egyházreformerek a hozzájuk közel állóknak kimagasló érdemeket tulajdonítottak, az ellenfeleiket pedig befeketítették. A dokumentumokban is ez a hamisított kép maradt meg.