A Fidesz migrációs fordulata után tarthatatlan a forint leértékelődésére építő politika
Az elmúlt évek gazdasági sikereiben nagy szerepe volt a forint leértékelődésének, ennek köszönhető, hogy a magyar munkaerő az egyik legolcsóbb az EU-ban. A külföldi munkavállalók bevonzásához azonban erős forintra és régiós szinten versenyképes fizetésekre van szükség.
Pár éven belül mintegy félmillió új munkahelyet kell betölteni, ehhez vendégmunkásokra is szükség lesz – mondta Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) évadnyitóján. Bár a miniszterelnök sietett hangsúlyozni, hogy az új munkahelyeket első körben a hazai munkaerőtartalékból kell betölteni, a vendégmunkások pedig csak bizonyos országokból jöhetnek és csak ideiglenesen tartózkodhatnak Magyarországon – azért ez elég komoly pálfordulás az elmúlt évek fideszes kommunikációjához képest, miszerint „ide ne jöjjenek gazdasági migránsok”.
Vendégmunkásokra egyébként nem csak az új munkahelyek betöltéséhez lesz szükség (a hazai munkaerőtartalékot figyelembe véve alsó hangon 300 ezer emberről van szó), hanem az általános munkaerőpiaci helyzet kezeléséhez is. A gazdaság immár három negyedéve technikai recesszióban van, a munkaerőpiac mégis feszes, a munkanélküliség továbbra is alacsony, sok a betöltetlen álláshely. A gazdasági növekedés beindulásával ez csak rosszabb lesz.
Minél több pénzt akarnak hazaküldeni
Azért sem meglepő, hogy a munkaerőpiac még most, válság idején is feszes, mert az alapfolyamat demográfiai: minden évben 30-40 ezerrel több munkavállaló megy nyugdíjba, mint ahány fiatal belép a munkaerőpiacra – mondja Baja Sándor, a Randstad Hungary Kft. ügyvezetője. A munkaerőhiányra az egyik megoldás az automatizáció, Japánban a robotok aránya a munkaerőben 30 százalék, míg az EU-ban csak 3, tehát ezen a téren még bőven van tartalék.
A másik megoldás a munkaerővándorlás. Ez összetett folyamat, amelyet sok tényező mozgat. A pandémia után például sok munkavállaló tért haza Nyugat-Európából, mivel azokban az országokban lassabb volt a gazdasági visszapattanás. Meghatározó, hogyan alakul a forint árfolyama az euróhoz, a dollárhoz és a régiós devizákhoz képest.