Nemzetközi lapszemle: Már az osztrák szélsőjobb vezére sem áradozik Orbán menekültpolitikájáról
Bécs szigorít a határőrizeten a magyar embercsempész-amnesztia miatt, Gideon Rachman Zelenszkij G7-es sikeréről és felelősségéről, Timothy Garton Ash Európa csökkenő súlyáról, Bernard-Henri Lévy pedig arról ír, hogy Ukrajna vegye át Oroszország helyét a Biztonsági Tanácsban. A magány és a depresszió feladja a leckét a gazdag országoknak. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Der Standard: Magyar "embercsempész-amnesztia", osztrák reakciók
Diplomácia feszültség támadt Magyarország és Ausztria között, mivel az Orbán-kormány sorra enged szabadon külföldi embercsempészeket. Az osztrák külügyminiszter azzal rendeltette be a bécsi magyar nagykövetet, hogy felvilágosítást kérnek, mivel úgy vélik, hogy a magyar lépés rossz jelzést küld. Alexander Schallenberg már két napja beszélt az ügyről Szijjártó Péterrel.
Úgy vélte, hogy hiába hivatkozik a magyar fél arra: drága ennyi embert börtönben tartani, a lépés ellentétben áll azzal, hogy a magyar kormány idáig teljesen egyértelmű álláspontot képviselt az embercsempészet kapcsán. A nagykövetnek egyébként értésére adták, hogy nagy nyugtalansággal fogadták a több száz jogerősen elítélt bűnöző szabadon bocsátását. Merthogy az közvetlenül kihat Ausztria biztonságára.
Tömegével engedi rá Európára az Orbán-kormány a külföldi embercsempészeket a hazai börtönökből
Szinte az amnesztiával felérő lehetőséget kapnak a magyar kormánytól a Magyarországon embercsempészet miatt elítélt külföldiek, köztük olyanok, akik szervezett bűnözői csoportok tagjai: szabadon távozhatnak a börtönökből, a magyar állam pusztán annyit kér tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el az országot. Azt rájuk bízzák, hogyan tesznek eleget ennek.
Az osztrák belügyi tárca vezetője tegnap felhívta Pintér Sándor belügyminisztert, és értetlenségét tolmácsolta neki. Megerősítette, hogy Ausztria kitart a szigorú határőrizet mellett, sőt a fő átkelőhelyeken még szigorított is a rendszeren.