Indul az uniós harc a fast fashion ellen, hogy ne fulladjunk bele a textilszemétbe

5 perc

2023.06.07. 13:10

Az Európai Parlament is kialakította az álláspontját a ruhaipari fast fashion üzleti modell visszaszorítása, lehetőség szerint megállítása érdekében. Mindez része az uniós zöld stratégiának, a jelenség azonban világszerte okoz egyre nagyobb környezeti problémát.

Tíz évvel ezelőtt omlott össze a bangladesi Rana Plaza ruhagyár, amely 1134 ember életét követelte. Az Európai Parlamentben szimbolikusan erre az évfordulóra időzítették azt a döntést, amely az úgynevezett fast fashionnek (magyarul gyors divat) vetne gátat, vagyis az olcsó, a környezetre káros módon előállított textiltermékek dömpingjének, amelyek nagyon sok esetben a munkavállalók kizsákmányolásával készülnek.

A Rana Plazában történt tragédiára emlékezve Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke azt mondta, hogy ez a katasztrófa ébresztő volt a nyugati világ számára, beleértve az EU-t is, amelynek felelőssége, hogy "elfogadja azokat a következményeket, amelyek a bőség és a megfizethetőség iránti fogyasztói preferenciákat a mértékletesség és a fenntarthatóság elé helyezik". Az EU-ban évente 5,8 millió textil megy a kukába, világszerte pedig másodpercenként egy kamionnyi ruhát dobnak ki vagy égetnek el.

A vita alapjául szolgáló javaslatot az Európai Bizottság tavaly tavasszal mutatta be.