Amerikai energiaügyi szakértő: A Nova Kahovka-i gát felrobbantása az egész világra hatással lesz

2 perc

2023.06.09. 05:30

A gát felrobbantásának humanitárius, környezeti, gazdasági és más következményei is lesznek, írja a Bloombergen megjelent elemzésében Suriya Jayanti.

Ne higgye senki, hogy nem fogja megérezni a legújabb orosz állami terrorcselekmény következményeit, ha másért nem, azért, mivel a duzzasztógát megsemmisítése megdobja a mezőgazdasági, illetve ipari termékek árát. Erre figyelmeztet Jayanti, aki 10 éven át volt a kijevi amerikai nagykövetségen az energiaügyek felelőse, jelenleg pedig egy olyan, ukrán-amerikai vegyesvállalat igazgatója, amely a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével foglalkozik.

A nagyobb veszélynek azt tartja, hogy radioaktív szennyeződés kerülhet a levegőbe, ha a zaporizzsjei atomerőmű nem jut hűtővízhez. Olyasfajta szerencsétlenség szerencsére kizárt, mint ami Csernobilban történt, de Fukushima nagyon is megismétlődhet. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, amely amúgy is riadókészültségben van, amióta csak az oroszok rakétákkal és drónokkal támadják az üzemet, most pótlólagos vízforrásokról igyekszik gondoskodni a környékről.

A dnyeperi árvízzel Putyin azt ismételte meg, amivel Sztálin kudarcot vallott

Háborúk idején régebben gyakran folyamodtak a gátak felrobbantásához, de a brutális módszer sokszor visszafelé sült el. Kis árasztáshistória iszaptengerrel, a legrosszabbkor befagyott víztükörrel és ugráló bombákkal.