Nappal titkolózott, éjjel aztán beindította az adóprést a kormány

Már a költségvetés tervezetéből látható volt, hogy a kormány nem teljesíti a gazdasági szereplőknek és az Európai Bizottságnak tett ígéretét, mégsem szünteti meg az ideiglenesnek mondott különadókat, például az "extraprofitadót", amelyet az extrán veszteséges cégekkel is megfizettet.

Nappal titkolózott, éjjel aztán beindította az adóprést a kormány

Meglehetősen cinikus választ adott a kormány a 2024-es büdzsé tervezetében a Költségvetési Tanács kritikájára, miszerint örvendetes lenne, ha a törvény benyújtásakor az Országgyűlés és a publikum megismerhetné, milyen további intézkedések szükségesek a kiadási és bevételi összegek teljesüléséhez.

A kormány szerint az intézkedésekhez senkinek semmi köze, amíg az azokról szóló jogszabályok meg nem jelennek, sőt a további lépések „idő előtti” ismertetése „veszélyeztetné a joghatás megfelelő kiváltását”.

Különösen visszatetsző ez a titkolózás annak tükrében, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter minden eléje kerülő mikrofonba belemondja: a kormány költségvetési politikája a kiszámíthatóságot szolgálja. Majd váratlanul, az éjszaka és a Puskás Arénában megrendezett Európa Liga-döntő leple alatt megjelennek a különadók és a kamatjövedelmek szabályait átíró rendeletek.

A kamatadó növelése is jelzi, milyen nagy lehet a baj a magyar gazdaságban

Átvette az irányítást a kormány a megtakarítások felett, hogy uniós támogatások nélkül is fedezni tudja a korrupciós vagyonok gyarapításának és a választási osztogatásnak az árát.

Valójában a kormány költségvetési politikájában csak a kiszámíthatatlanság kiszámítható, napi rutinná vált az érintettekkel való egyeztetések mellőzése és az éjszakai rendelkezés. Továbbá a kormány kiszámítható előszeretettel alkalmaz különadókat, amelyek terhét végső soron nagyrészt a lakosság nyögi, hiszen a vállalkozások természetesen továbbhárítják a költségeiket – a kormány pedig rájuk is keni annak ódiumát.