Kiöregedtek, súlytalanok, civakodnak – így festenek ma a problémás múltú és zavaros jelenű "vitézi rendek"
Vannak aktívan politizálók, illetve csendesebb hagyományőrzők, viszont közös bennük a kétes legitimitás. Hivatalosan nem is lehetne forgalomban a Horthy-korszakban használatos a vitézi cím, de jó néhány kormánypárti politikus fontosnak tartotta megszerezni.
A minimum fél tucat, magát vitézi rendnek nevező egyesület belharcai régóta követhetetlenek. A minap is csak azzal sikerült pár percre reflektorfénybe kerülniük, hogy a celeb-előadóművész Varga Viktort az egyik szervezet vitézzé avatta, amit két másik rögtön illegitimnek minősített.
A vitézi rend rendszerváltást követő újraéledését gyors bomlás követte. 2004-ben már három nagy, több ezer fővel operáló szervezet követelte magának a jogfolytonosságot; az egyik Molnár-Gazsó János, a másik Hunyadi László, a harmadik Habsburg-Lotharingiai József Károly vezetésével. Jelenleg többféle, egyedi melléknévvel ellátott vitézi szervezet létezik, amelyek gyakran egymás legitimitását is kétségbe vonják. Van magyar, történelmi, legitim, Kárpát-medencei és jelző nélküli vitézi rend is. Bár az újabb és újabb vitézavatásokról saját oldalaikon is gyakran beszámolnak, lehetetlen számba venni, hányan viselik ezt az – 1947 óta hivatalosan nem használható – előnevet.
A magukat vitézi rendnek tartókban jóformán csak egy a közös: mindannyian az eredeti, Horthy Miklós által alapított Vitézi Rend utódának nevezik magukat. Bár 2019-ig voltak próbálkozások legalább a három nagy rivális szervezet egyesítésére, e kísérletek mind dugába dőltek. Pedig 2012-ben még a Honvédelmi Minisztérium is felvette a mediátor szerepét. Mára úgy tűnik, a fúzió lehetőségéről maguk az érintettek is letettek.
Visszaforgatnák az idő kerekét az új vitézek, pedig a rend tagjai Horthyt is cserben hagyták
Nemrég megjelent cikkünk hatására újraéledni látszik a vita a Vitézi Rend szalonképességéről, de úgy tűnik, a cím visszaállítása mellett érvelők vitézebbnek látták a vitézeket, mint amilyenek azok valójában voltak.