Hol a pénz? Befuccsolt a kormány adópolitikája az infláció miatt

5 perc

2023.07.21. 07:10

2024.06.07. 07:16

Egyre nagyobb bajban van a költségvetés az áfabevétel stagnálása miatt. A cégek mind több adót igényelnek vissza, a kisebb vállalkozóknál erősödhet az adóelkerülés, miközben a lakossági fogyasztás látványosan zuhan.

Hiába hatékony – európai összehasonlításban is – a magyar adóhivatal az általános forgalmi adó beszedésében, az idén a magas infláció, különösen az élelmiszerek árának elszállása tartósan lehúzta a lakossági fogyasztást. Ezzel

a mostani, recessziós időszak az egyik csodafegyverétől fosztotta meg az Orbán-kormányt.

A Pénzügyminisztérium kiszámolta: a lakosságon csattan a kormányzati intézkedések ostora

A kormányzati intézkedések visszafogják a háztartások fogyasztását, az inflációt pedig növelik – ezt az eredményt dobta a Pénzügyminisztérium előrejelzési modellje. A kormány célja a gazdasági növekedés erősítése a beruházások támogatásán keresztül. Az államháztartás már most pocsék helyzetben van, a Fidesz által kialakított adó- és nyugdíjrendszerben a lehető legrosszabb csillagállás valósult meg: magas az infláció, magasak a kamatok, de lassú a gazdasági növekedés.

A költségvetések tavaszi–nyári elfogadásának gyakorlata ugyanis lehetővé tette, hogy évről évre alultervezzék a forgalmi adóból származó bevételt, hiszen a következő évi büdzsé áprilisi összerakása idején még csak a márciusi tényadatokat ismerik a Pénzügyminisztérium szakemberei. Ehhez jön még a tudatosan alacsonyra belőtt inflációs prognózis, ha pedig mindez egy kis költségvetési osztogatással jár együtt, máris megvan a biztos recept arra, hogyan tehet szert a büdzsé néhány százmilliárdos mozgástérre az év végén. Az áfából az éves előirányzat és a teljesülés közötti különbség 2021-ben 361 milliárd, 2022-ben pedig 1373 milliárd forint többletbevétel volt – idén ősszel viszont aligha lesz ilyen többlet.