Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
„A regény művészete Isten nevetésének visszhangjaként jött világra” – ez volt a múlt héten elhunyt, 1975-ben Franciaországba emigrált és 1993-tól csak francia nyelven publikáló cseh író, Milan Kundera egyik híres mondata, de nem az egyetlen.
„Az optimizmus az emberiség ópiuma! Az egészséges lélek ostobaságtól bűzlik. Éljen Trockij!” A XX. századi cseh irodalom nagy alakjai közé tartozó, 94 éves korában elhunyt Milan Kundera első, Tréfa című regényének világhírűvé lett kulcsmondatát mindenki ismeri.
Egy író olykor bajba kerül, ha tréfál.
Kundera azok közé az írók közé tartozott, akik sokszor tréfáltak, és ő szinte mindig bajba került.
A fenti idézetet a főszereplő Ludvík Jahn egy képeslapon írja a kéthetes pártiskolán nagy lelkesedéssel részt vevő szeretett lánynak, Markétának. De sem a címzettnek, sem elvtársainak nem tűnik fel, hogy ez a szöveg vicces átirata a marxi tanításnak, miszerint „a vallás a nép ópiuma”. A lány hű pártkatonaként beszolgáltatja a levelet, de ennek az ügy szempontjából szinte nincs is jelentősége, mert a képeslapot a cenzorok már olvasták, a fiút kizárják az alapszervezetből és az egyetemről, hat évet húz le a katonaság büntetőalakulatánál, kényszermunkán egy bányában.
Saját indulatait is nyilván kivetítette hősére Kundera, hiszen akkor már túl volt az első pártkizáráson.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.