Státusztörvény: a magasabb tanári bérek csak ködös ígéretek
A pedagógusok munkaviszonyát meghatározó törvény a kormány szerint több bért, több szabadságot jelent. Valójában leginkább a tanárhiányt elfedő jogszabályról van szó.
„Biztosak vagyunk abban, hogy az új életpályamodell hozzájárul a pedagógushivatás presztízsének erősödéséhez, az utánpótlás biztosításához, és ezáltal közvetve a köznevelés minőségének további javulásához”
– írta Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár csütörtökön az iskolaigazgatóknak írt levelében, amelyben a státusztörvény újdonságait ismerteti.
„A mai oktatási rendszerben a legtöbb, ami történni tud, egy lassú leépülés, aminek nincs végpontja, bármeddig folytatódhat. Nem csupán oktatási, hanem társadalmi katasztrófa is zajlik a szemünk előtt, a hatásait pedig évtizedek múlva is érezni fogjuk”
– állítja viszont egy interjúban Radó Péter oktatáskutató.
Több száz betöltetlen álláshely, buszsofőrnek, sírásónak álló tanárok és pályán maradók, akik viszont azon töprengenek, hogy meddig érdemes kitartani. Sok szülő menekülőutat keresett, (méregdrága) magániskolába íratta a gyerekét, több mint tízezer magyar diák pedig Ausztriában tanul. Késve, de megjelent a tanév rendjéről szóló rendelet. Egy dolog biztos: becsöngetnek szeptember 1-én. A hvg360 tanévkezdési sorozatának cikkeit itt találja.
Az biztos, hogy számos nagyszerű pedagógus hagyta ott a napokban a pályát, erről itt és itt írtunk, a tanárhiány sok helyen aggasztó mérteket öltött, folytatódnak a tiltakozások a közoktatás - Belügyminisztériumból irányított – átszervezése miatt.
A most induló tanévben – az új érettségi bevezetése mellett – a legnagyobb változás kétségtelenül a pedagógusok jogállását érinti. Megszűnik az eddigi munkaviszonyuk és – amennyiben azt elfogadják – ezután már nem közalkalmazottként (vagy egyházi, illetve magániskolákban iskolában a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozó munkaviszonyban), hanem egy új, úgynevezett köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban dolgoznak tovább.
Megpróbáljuk összefoglalni a közbeszédben státusztörvénynek hívott Pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvényből (aminek hivatalos rövidítése: Púétv.) kiolvasható legfontosabb változásokat.