Nemzetközi lapszemle: A magyar kormány milliárdokért jelentet meg kiadványokat Európában

8 perc

2023.09.17. 08:00

Tunézia az orránál fogva vezeti az EU-t migráns ügyben. Ausztria a kémek paradicsoma. Politikai szövetség formálódik a német és osztrák szélsőségesek között. Dagad a lengyel vízumbotrány. Megvan a veszélye annak, hogy a korszerű technológia révén az olyan milliárdosok, mint Elon Musk már-már geopolitikai tényezővé növik ki magukat, írja vezércikkében a Financial Times. Válogatás a világsajtó írásaiból.

Euronews

A magyar kormány igazán nem sajnálja a pénzt, hogy kiadványokat jelentessen meg Európában – milliárdokat költ ilyen célokra, csak kérdés, mennyire hatékonyak ezek az orgánumok. Mármint hogy van-e bármiféle hatásuk?

Nemrégiben a The European Conservative dicshimnuszt zengett Orbán Viktorról, csak azt felejtette el megemlíteni, hogy a magazin anyagi támogatást kap a magyar vezetésről. A folyamat a Batthyány Lajos Alapítványon keresztül zajlik, amely a K-Monitor szerint tavaly 6,2 milliárd, az idén januárban pedig további 9,2 milliárd forintnyi közpénzt markolt fel. A summából jutott civil szervezeteknek, az oktatásra, valamint az Alapjogi Központnak is.

A C regionális igazgatója, Pavol Szalai azt mondja, hogy az eset jól mutatja: a Fidesz propaganda eszköznek tekinti a sajtót. Vagyis a szemében nem létezik olyan, hogy független média. Nem véletlen, hogy Magyarország az Unió három sereghajtója között kullog a RHN sajtószabadság listáján. Sehol másutt nincs példa a földrészen arra, hogy egy hatalom ilyen mértékben és ennyire kifinomultan ellenőrizné a tömegtájékoztatást.

A külföldön bevetett orgánumok közé tartozik a Hungarian Conservative, valamint a V4NA, amely azonban elvileg független hírügynökségként megbukott, mert nem tudott hivatkozási pont lenni a külföldi lapok számára. Szalai szerint leginkább arra jó, hogy a magyar kormánypárti média megmutathassa: vannak olyan angol nyelvű hírek, amelyeket idézni tud. Vagyis a hazai propagandát erősíti.

Az elemző megjegyzi ugyanakkor, hogy hiába a bőségszaru, a hatékonyság szempontjából nem túl fényes a mérleg. Inkább az a gond, hogy méginkább a hatalom javára tolódnak el az erőviszonyok a magyar sajtópiacon.