A szomszéd köve mindig zöldebb? A legújabb ötletek környezetbarát építkezéshez

Kőzetgyapot helyett hulladék üveg, beton helyett fa, gipsz helyett kukorica – folynak a kísérletek a karbonmentes építkezéssel.

A szomszéd köve mindig zöldebb? A legújabb ötletek környezetbarát építkezéshez

Ha már Pompejiben is lehet napelem a tetőkön, akkor tényleg alig vannak korlátai a környezetbarát építkezésnek, illetve felújításnak. Az ókori romvárosban az eredetihez hasonló – cikkünk nyitóképén is látható – tetőcserepek járulnak hozzá a takarékos energiatermeléshez. A láthatatlan – jobban mondva: álcázott – napelemek szemre pont olyanok, mint az ókori építőanyagok. Szállítójuk egy kis olasz családi vállalkozás, a Dyaqua. A külső, látható és egyúttal megtévesztő réteg olyan műanyagból készül, amely kő, fa, beton vagy tégla hatását is keltheti. Ez a polimer átereszti a napfényt, amely így eljut az alatta rejlő fotovoltaikus elemekhez.

Más mediterrán műemlék városokban, például Évorában vagy Splitben is alkalmazzák a – kissé megtévesztően – „tradicionális” néven piacra kerülő napelemeket. Egyelőre csak tetőcserép formájában kaphatók, de már kísérleteznek a falburkolatokkal és járólapokkal is.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?