Nagy árat fizethet a Netanjahu-kormány, akkor is, ha megnyeri háborút a Hamász ellen

7 perc

2023.10.07. 13:40

A Gázai övezet lakosságának nyomorúságos helyzete, Irán erődemonstrációja és az izraeli-szaúdi kibékülés aláásása is állhat a Hamász Izrael elleni váratlan és példa nélkül álló szárazföldi, vízi és légi támadása mögött. A jom kippuri háború 50. évfordulójára időzített eszkaláció Benjamin Netanjahu jobboldali kormányát is megrengetheti.

Szirénákra ébredt szombat reggel Izrael jó része, miután a Hamász szélsőséges szervezet a Gázai övezetből eddig nem tapasztalt támadást indított. A televízióban és a közösségi médiában látott képsorok szinte elképzelhetetlennek tűnnek: fegyveres terroristák autókonvojokkal törtek be dél-izraeli településekre, például Szderot városába, fegyveres militánsok bukkantak fel az utcákon, közelharcba keveredve az izraeli biztonsági erőkkel. Palesztin fegyveresek izraeli lakosok otthonaiba hatoltak be, többen a házaikban baridákozták el magukat és lakásuk bombabiztos óvóhelyéből telefonálva kértek segítséget.

A Hamász által „al-Aksza Viharnak” nevezett offenzíva kezdetén rakéták ezreit zúdították izraeli területekre, közben több tucatnyi palesztin militáns – bulldózerrel – áttörte a védelmi vonalat a Gázai övezet és Izrael határán. Sőt egyes palesztin egységek a tengeren érkeztek izraeli területre. Az első jelentések szerint valószínű, hogy a militánsoknak több izraeli túszt – köztük katonákat is – is sikerült ejteniük. A palesztinok nemcsak civilekre támadtak, de egy izraeli katonai bázisra is rajtaütöttek, amellyel egy időre a kapcsolat is megszakadt. Az izraeli hadsereg közben megkezdte a Gázai övezet elleni támadásokat, és egyes források szerint belépett a tengerparti övezetbe.

A háború legfrissebb fejleményeit itt követheti:

Izrael légi csapásokkal áll bosszút a Hamász váratlan támadása után - percről percre a háborús helyzetről

A Hamász támadásának eddig legkevesebb negyven izraeli halálos és több mint ötszáz sebesült áldozata van. Izrael közben gázai célpontokat támadott, a légicsapásokban palesztin források szerint 161 ember meghalt és ezren megsérültek. Hírfolyamunk az izraeli és gázai háborús helyzetről.

Pontosan 50 évvel a jom kippuri háború után Izraelt alighanem sokkolhatta a minden bizonnyal hónapok óta tervezett, összehangolt palesztin akció. Ezúttal nem az egyiptomi és szíriai hadsereg támadt meglepetésszerűen Izraelre, mint fél évszázaddal ezelőtt, hanem a palesztinok. Ráadásul a jelek szerint teljesen titokban tartva, holott az izraeli titkosszolgálatok régóta be vannak épülve a szélsőséges palesztin szervezetekbe. Az információik alapján pedig az izraeli hadsereg gyakran likvidálta a militánsok vezetőit.

A Hamász nagyon különleges napot választott Izrael megtámadására

Az 1973-as jom kippuri háború ötvenedik évfordulóján indították el a rakétákat.

„Izrael háborúban áll” – jelentette ki Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, miután mozgósították a tartalékosokat. Mohamed Deif, a Hamász katonai parancsnoka a 10 milliós izraeli lakosság ötödét kitevő arab kisebbség felkelésére szólított fel.