A kiberbűnözésre adott rendőrségi reakció a kádári Magyarországot idézi
Mintha csak ismétlődne a történelem: a kiberbűnözők megjelenése és az arra adott rendőrségi reakció kísértetiesen hasonlít ahhoz, ami a hetvenes évek végén zajlott le Magyarországon.
Az ősszel felállított új magyar rendőrségi egységben főleg magasan kvalifikált informatikusok dolgoznak, akik a rendőrség tájékoztatása szerint kiválasztás útján, komoly felvételi eljárás végén kerülhettek be a csoportba. Az a feladatuk, hogy a rendőrség teljes kibervédelmi tevékenységét összehangolják, de az ő dolguk a külföldi szervezetekkel való kapcsolattartás is. Utóbbi azért elengedhetetlen, mert a kibercsalások szálai szinte mindig külföldre vezetnek.
Rendőrségi berkekből úgy tudjuk, a legtöbb, online csalásra szakosodott magyarországi csoport ukrán hátterű, a nekik dolgozó magyarok között pedig felülreprezentáltak azok a határon túlról érkező magyarok, akik ukránul is beszélnek. Legalább ennyire gyakori, hogy az online csalóknak olyan magyar bűnözők nyújtanak pénzmosási szolgáltatást, akik emellett számlázással kapcsolatos csalásokban, gazdasági bűncselekményekben profik, és már egy jól kiépített céghálóval rendelkeznek a pénz utaztatására.
Kiberbűnözés Magyarországon 3.: Volt, hogy napi több milliót keresett, de néha megsajnálta áldozatait
Macska-egér játékot űzött a rendőrökkel, kiberbűnözőként „old school" bűnözőkkel kokettált, feltört wifiken keresztül követte el azokat az online csalásokat, amelyekkel százakat károsított meg, mindeközben milliókat keresett, néha naponta. A kényelmes élet azonban előbb-utóbb véget ért, ahogy az áldozatainak, úgy neki is elég volt csak egyszer figyelmetlennek lennie.