Dojcsák Dalma: Az önkényvédelmi törvény szükségtelen, jogellenes, káros, és el fog bukni
A szuverenitásvédelmi törvény és a Szuverenitásvédelmi Hivatal pusztán politikai propaganda, a kormány célja, hogy az aktív polgárok fenyegetve érezzék magukat. Az elnyomással szemben két eszközünk is van: példát mutatunk másoknak azzal, hogy nem hagyjuk elhallgattatni magunkat, és civil partnereinkkel együtt, közösen cselekszünk. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvezető igazgatójának írása.
A magyar kormány újabb rohamot indított a civilek, a független média, és a szabad polgárok közössége ellen. A most elfogadott, szuverenitásvédelminek nevezett, valójában a kormány önkényét védő törvény célja, hogy mindenkit elhallgattasson, aki nem a kormány üzeneteit harsogja. Mi, civilek már ismerjük ezt a módszert. Fenyegessen bár egyre durvább lejáratással a kormány, nem ijedünk meg, hiszen nekünk, szabad magyar embereknek van igazunk.
A most elfogadott jogszabály nem törvény, és a felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal nem hatóság, az egész pusztán politikai propaganda. Nem törvény, mert szándékosan ködös és önkényesen értelmezhető szöveg. Szinte bárkit, bármilyen közéleti megnyilvánulása miatt fenyegethet majd vizsgálattal a kormány politikai érdekeit szolgáló hivatal, hogy utána nyilvános jelentésben kezdje lejáratni.
Jogilag nonszensz, politikailag bunkósbot lesz a Fidesz kezében a szuverenitásvédelmi törvény
Kénye-kedve szerint turkálhat a pártok, civil szervezetek, cégek és akár magánszemélyek iratai, adatai közt is a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Jogorvoslat nincs. A törvény a Fidesz saját pártalapítványát is sújthatná, amely hosszú évekre visszamenőleg kapott külföldi támogatásokat.
Bár a kormány eredetileg a külföldi finanszírozástól féltette az ország szuverenitását, az új törvény hatálya nem a források alapján teszi lehetővé a hivatal vizsgálatát. Bárki ellen indulhat lejárató kampány, akiről azt állítják, hogy tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti vagy sértheti. Ennek a hivatalnak nincs semmilyen jogszerű célja, kizárólag azért hozták létre, hogy hivataloskodó köntösbe bújtassa a kormánypropagandát. Ráadásul a szuperhivatal más állami szervek - akár a titkosszolgálatok - segítségével beszerzett adatokból mazsolázhat a lejárató kampányban.
Az új törvénynek az a célja, hogy az aktív polgárok fenyegetve érezzék magukat, és a kormány tovább építhesse azt a hamis narratívát, hogy a közéleti részvétel a választott politikusok kiváltsága.
Munk Veronika: A szuverenitás kardja
A hazai médiapiac független szereplői a jól ismert helyzet miatt alternatív bevételi forrásokat kerestek az utóbbi években. Ezek egy része körül is vizsgálódhat a szuverenitásvédelmi hatóság, írja szerzőnk. Vélemény.
Ez az új szabályozás egy újabb kísérlet a kormány részéről, hogy kisajátítsa a magyar érdekek képviseletét, de a magyar civilek nem hagyják elhallgattatni magukat. Ezt a többi között azért is tehetjük, mert a magyar polgárok támogatnak minket ebben, szimbolikusan és anyagilag is. Egyre több magyar támogatja a civileket és a független médiát, és rengeteg, a tavalyihoz képest 370 000-rel több magyar adózó ajánlotta fel civil szervezeteknek az szja 1%-át. Jogszerűen működünk a magyar emberek érdekében, ezért nincs félnivalónk. A beszámolóink, a bevételeink és a tevékenységünk évekre visszamenőleg, közérthető formában elérhető a honlapunkon.
Az önkénytörvényhez hasonló elnyomással szemben két eszközünk is van: példát mutatunk másoknak azzal, hogy nem hagyjuk elhallgattatni magunkat, és civil partnereinkkel együtt, közösen cselekszünk. A hatalom éppen azt akarja elérni, hogy egyedül maradjunk a félelmeinkkel és behódoljunk neki. Nem ez az első ilyen: a civiltörvény, a Stop Soros, és még sok taszító próbálkozása volt a kormánynak arra, hogy szétszakítsa az egészséges civil társadalom szövetét. Ha valamit elért ezekkel a kormány, akkor az az, hogy a civil szervezetek összefogtak, és egyre erősödő szolidaritás van közöttünk. Erre jó példa a 2017 óta működő Civilizáció koalíció, a magyar civil szervezetek együttműködő közössége.
Az önkényvédelmi törvény szükségtelen, jogellenes és káros. Ahogy a korábbi törvények, ez sem állja majd ki a próbát és el fog bukni. Mi jogvédők, a TASZ munkatársai mindent megteszünk majd ezért. Minden lehetséges jogi eszközzel fellépünk az önkény ellen, jogi segítséget nyújtunk a megtámadott civil közösségeknek, aktivistáknak és médiumoknak. Nem hagyjuk elhallgattatni magunkat, és felerősítjük egymás hangját. Tovább dolgozunk egy demokratikus, szabad, egészséges társadalomért.
A szerző a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvezető igazgatója
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, ami nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést!