„Egész héten makkot szedek, jobb lenne az utalás” – erre vigyázzon, ha elárasztják a pénzt kérő posztok

6 perc

2023.12.13. 07:10

Az ünnepi időszakban sokan döntenek úgy, hogy támogatnák a rászorulókat. Ezt sokan igyekeznek kihasználni, a Facebookon is egyre többször jön szembe segítségkérő poszt. Közülük rengeteg ránézésre is gyanús, ami nehezíti a valódi adománygyűjtők és rászorulók helyzetét is, mert a kommentelők azonnal rájuk sütik, hogy biztos ők is csalók. Összeszedtük, mire érdemes figyelni, ha segíteni szeretnénk.

A magyarok közel hatvan százaléka adományoz valamilyen formában az év folyamán, a jótékonykodási kedv pedig általában megnő az ünnepek közeledtével. Az adakozás fontos bevételi forrása a különböző karitatív szervezeteknek, a nagyobb alapítványok éves bevételének is közel harmadát tehetik ki az év utolsó hónapjaiban befolyó felajánlások, a kisebbek esetében ez még nagyobb arányt jelent. Egyesek épp ezt az adakozási kedvet használják ki, karácsony előtt ugyanis világszerte megugrik az online visszaélések száma, a közösségi médiában is egyre több segítségkérő poszttal lehet találkozni ebben az időszakban.

Bár eredetileg a felhasználók védelmére hivatkozva vezette be a Facebook a névtelen posztolás lehetőségét bizonyos csoportokban, úgy tűnik, a lehetőséggel előszeretettel élnek olyanok is, akik pénzt kérnek. Jellemző, hogy valamilyen megrázó emberi történetet osztanak így meg, majd megadnak egy számlaszámot, ahova az emberek jóindulatát kihasználva várják az utalásokat.

De olyan is van, hogy valaki nem teljes névvel, vagy nagy valószínűséggel álnéven regisztrálva kér. "Egész héten makkot szedek, jobb lenne az utalás" – írta egy felhasználó egy segítségét felajánlő nőnek, aki a gyanús üzenetváltást aztán figyelmeztetésül megosztotta a csoportban. Ő élelmiszercsomagot vitt volna a segítségkérőnek vidékre, de hiába kérdezte, hogyan tudná azt átadni, újra és újra azt a választ kapta, hogy utaljon inkább pénzt.