Főhet-e Karácsony feje a Havanna lakótelep miatt? Pillanatkép a jövő évi választás előtt

7 perc

2023.12.15. 14:00

A Fidesz–KDNP-nek korábban nem sok babért termett Budapesten, de vajon számíthat-e jobb eredményekre jövőre a választáson? Válhatnak-e csatatérkörzetekké a sokáig baloldali dominanciájúnak tartott lakótelepek? Milyen egyáltalán a „tipikus” budapesti panellakó? Mit remélhet tőle a Fidesz, az ellenzék, illetve Karácsony Gergely? A Republikon Intézet új felmérését elsőként a hvg360 ismerteti.

A 772 ezer magyarországi lakótelepi lakás közel harmada, mintegy negyedmillió a fővárosban található, vagyis a budapestiek harmada ilyen lakástípusban él, ami már jelentős választói tömb. Alig fél évvel a jövő júniusi önkormányzati választások előtt a Republikon Intézet friss, először a hvg360-on publikált elemzése ezzel összefüggésben néhány érdekes jellemzőre hívja fel a figyelmet:

  • a lakótelepeken élők politikailag kifejezetten aktívak, az önkormányzati választásokra is többen ígérik a részvételüket, mint a főváros egészében,
  • a pártok népszerűségi adatai alapján a Fidesz–KDNP minimálisan jobb eredményre számíthat a lakótelepeken, mint Budapesten általában,
  • Karácsony Gergely főpolgármester népszerűségében nincs érdemi különbség az összes budapesti, illetve a lakótelepeken élők körében,
  • van a főpolgármesternek egy olyan intézkedése, amelynek elutasítottsága jóval nagyobb a lakótelepeken élők körében, mint a főváros egészén.

Győzelem, majd lejtő, most kiélezett küzdelem

A Republikon Intézet friss elemzése azt mutatja, hogy az elmúlt négy évben hullámzó fővárosi politikai klíma mostanában az ellenzéknek kedvez. Ez korábban is így volt, de nem azonos mértékben.

A legutóbbi, 2019 őszi önkormányzati választáson az ellenzék például 2010 óta a legnagyobb sikerét érte el Budapesten.

A 2022-es parlamenti voksoláson viszont az ellenzék országosan nagyarányú vereséget szenvedett, és ez Budapesten is érezhető volt. Bár a 18 egyéni választókerület közül 17-ben az ellenzék jelöltje győzött, összességében az ellenzék kevesebb szavazatot kapott, mint az előző, 2018-as választáson.

Panelprolikból a rendszerváltás vesztesei vagy elégedett lakók? Így változott a lakótelepi identitás ötven év alatt

A városi lakosság jelentős része lakott már több-kevesebb ideig lakótelepeken, de legalábbis mindenkinek van minimum egy olyan ismerőse, aki élt már panelban. Véleménye is van mindenkinek a panelról, azonban a közhiedelemmel ellentétben a szociológiai kutatások kedvezőbb képet mutatnak a megítélésükről.

A négy évvel korábban szerzett 58 százalék helyett 2022-ben mindössze a listás szavazatok 47 százalékát szerezték meg Budapesten az összefogás pártjai, miközben a Fidesz–KDNP 38 százalékról 41 százalékra erősödött a fővárosban. Ráadásul

ez a trend erősebb volt a lakótelepeken, ahol nagyobb mértékben csökkent a kormánypártok és az ellenzék közti szavazatkülönbség aránya, mint Budapesten általában.

Míg az ellenzéki összefogás pártjai átlagosan 1 százalékkal gyengébben szerepeltek a lakótelepeken, mint az adott lakótelepnek otthont adó kerületben, addig a Fidesz–KDNP 2 százalékkal jobb eredményt ért el ugyanebben az összehasonlításban.

Túry Gergely

Továbbá, míg korábban a lakótelepeken élőket a legtöbben a mai ellenzéki, azon belül is a baloldali pártok szavazói közé sorolták – emlékezetes Kövér László híres-hírhedt panelprolis beszólása –, ez ma már korántsem egyértelmű. Jó példa erre

a XVIII. kerületi Havanna lakótelep, amely az elmúlt időszakban ellenzéki fellegvárból csatatérré vált.

Ezzel együtt sem igaz, hogy az egykori baloldali fellegvárakban ma jobbára kormánypárti választók élnek. A Republikon Intézet a még a nyáron felvett budapesti közvélemény-kutatási adatok alapján azonban arra jutott, hogy kiélezett verseny zajlik majd a lakótelepen élők szavazataiért jövőre.

Panelek közt nagyobb a szavazási hajlandóság