21. századi formába öntik az uniós formatervezési jogszabályt

3 perc

2023.12.17. 15:30

A Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott a formatervezési mintákról (ún. Ecodesign) szóló csomagra vonatkozó két jogalkotási javaslat: a formatervezési minták oltalmáról szóló irányelv és a közösségi formatervezési mintáról szóló rendelet felülvizsgálatáról.

Az új szövegek a formatervezési mintákra vonatkozó húszéves jogszabályokat korszerűsítik. Céljuk megkönnyíteni az ipari formatervezési minták oltalmát, és az e területre vonatkozó uniós jogszabályokat hozzáigazítani a digitális világ és a 3D nyomtatás kihívásaihoz.

Ez a megállapodás liberalizálja a pótalkatrészek piacát, meghatározza az uniós formatervezési minták lajstromozásáért és megújításáért fizetendő díjakat, megakadályozza, hogy a kulturális örökséget formatervezési mintaként lajstromozzák, továbbá meghatározza az irányelv átültetési és a rendelet felülvizsgálati időszakát.

- Nagyon gyakran a jó formatervezés az, ami miatt a fogyasztók autót, széket, lámpát vagy bármely más terméket választanak - mondta a megállapodást követően a soros uniós elnökség nevében Jordi Hereu i Boher spanyol ipari és turisztikai miniszter. - Egyes termékeinket a nagyszerű tervezők tették világszerte a vásárlók kedvenc választásává, de a jó formatervezés szellemi tulajdonát védeni kell a másolással és a hamisítással szemben. A ma elért megállapodás megkönnyíti, olcsóbbá és gyorsabbá teszi a tervezők számára alkotásaik védelmét, még a digitális időkben is.

Látogatók a milánói Nemzetközi Bútor és Design kiállításon.
MTI / EPA / Matteo Bazzi

A formatervezést nagy arányban alkalmazó iparágak az EU-ban a GDP közel 16%-át és az összes munkahely 14%-át biztosítják. A tagállamok három éve kérték fel az Európai Bizottságot, hogy terjesszen elő javaslatokat a formatervezési minták csaknem 20 éves uniós oltalmi rendszerének korszerűsítésére vonatkozóan.

Az ipari formatervezési minta a termék külső megjelenését jelenti. “A formatervezési minta által keltett vizuális vonzerő az egyik legfontosabb olyan tényező, amely befolyásolja a fogyasztót abban, hogy egy adott terméket előnyben részesítsen egy másikkal szemben” - áll a jogalkotás alapját jelentő javaslatban, amelyet tehát a Bizottság készített.

Az egyik fő eleme a megállapodásnak, hogy tisztázzák a „javítási záradék” feltételeit. Ez a záradék kizárja a formatervezési minták oltalmából az összetett termékek olyan pótalkatrészeit, amelyeket az eredeti megjelenés helyreállítására használnak, de csak javítási céllal, és ha a pótalkatrész pontosan úgy néz ki, mint az eredeti darab (pl. egy autó sérült ajtaja vagy törött lámpája, amelyet ki kell cserélni, hogy az autó úgy nézzen ki, mint eredetileg). E záradék célja a pótalkatrészpiac liberalizálása és annak biztosítása, hogy hozzáférhetőbb pótalkatrészek álljanak a fogyasztók rendelkezésére az egész EU-ban. Ez 10 év alatt 340 és 544 millió EUR közötti megtakarítást jelenthet a fogyasztóknak.

Az Európai Parlament kezdeményezésére a tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy a Bizottságnak számos termékcsoportot prioritásként kell kezelnie az első munkatervében, amelyet legkésőbb kilenc hónappal az új jogszabály hatálybalépése után kell elfogadni. Ezek a kiemelt termékek közé tartoznak a vas, acél, alumínium, textíliák (különösen ruhák és lábbelik), bútorok, gumiabroncsok, mosószerek, festékek, kenőanyagok és vegyszerek.

Az eladatlan árukat megsemmisítő gazdasági szereplőknek évente jelentést kell tenniük az általuk selejtezett termékek mennyiségéről, valamint annak okairól. Szintén megegyezés született arról, hogy a törvény hatálybalépése után két évvel (a középvállalkozások esetében hat évvel) kifejezetten megtiltják az eladatlan ruházati cikkek, ruházati kiegészítők és lábbelik megsemmisítését. A Bizottság a jövőben további kategóriákkal egészítheti ki azon eladatlan termékek listáját, amelyekre megsemmisítési tilalmat kell bevezetni.

AFP / Virginie Merle / Hans Lucas

A jelentés parlamenti előadója, az olasz szociáldemokrata Alessandra Moretti így kommentálta az elért eredményt: „Itt az ideje, hogy véget vessünk a bolygónkra, egészségünkre és gazdaságunkra oly ártalmas eldobhatósági modelljének. Az új termékeket úgy tervezik meg, hogy azok mindenki számára előnyösek legyenek, tiszteletben tartják bolygónkat és védik a környezetet. A fenntartható termékek normává válnak, lehetővé téve a fogyasztók számára, hogy vásárlás közben energiát takarítsanak meg, javítsanak, és okos környezeti döntéseket hozzanak. Az eladatlan textíliák és lábbelik megsemmisítésének betiltása szintén hozzájárul ahhoz, hogy megváltozzon a fast fashion termékeik előállítása.”

A megállapodás megtiltja, hogy a nemzeti érdekű kulturális örökségi elemeket (például egy régió hagyományos viseletét) magáncéllal formatervezési oltalom alá helyezzék. E rendelkezés határainak meghatározása érdekében a társjogalkotók megállapodtak abban, hogy a „kulturális örökség” fogalmának az UNESCO általi meghatározását alkalmazzák. A tagállamoknak 36 hónap áll rendelkezésre, hogy megtegyék a formatervezési minták oltalmáról szóló irányelv átültetéséhez szükséges intézkedéseket. Az uniós formatervezési mintáról szóló rendelet a hatálybalépését követően az egész EU-ban alkalmazandó lesz.

Nyitóképünkön dolgozók a győri Audi Hungária Motor Kft. lakkozóüzemében 2016. február 24-én. Fotó: MTI / Krizsán Csaba

A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, ami nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést!