Az eredeti tervezet benyújtásakor sok kritika érte a tervezett szabályozást. Az optimizmust nem növeli a mostani verzió sem, amely még szakértői szövegegyeztetés előtt áll, és a tervek szerint még a jövő júniusi európai parlamenti választások előtt elfogadnák.
A London School of Economics and Political Science (LSE) és a CEU közös kutatásának - a hvg360-hoz eljuttatott - előzetes adatai (részletesen lásd alább) azt mutatják, hogy a magyar újságírók nem igazán hisznek abban, hogy az európai médiaszabadság-törvény (European Media Freedom Act - EMFA) tényleg javít majd a helyzeten, mert a magyar médiapiac és politikai rendszer már túl sérült ahhoz, hogy azt egy ilyen EU-s szabályozás rendbe hozza.
Az európai médiaszabadság-törvény most egyeztetett tervezetének számos olyan pontja van, amely segítheti a tömegtájékoztatás szabadság, a médiapluralizmus és a szerkesztői szabadság érvényesülését. Ehhez azonban szinte minden esetben a tagállamok jóhiszemű és hatékony együttműködése szükséges, ami Magyarország esetében nem valószínű.
Frusztráció szülte az új európai médiaszabályozás tervét, mondja az Európai Bizottság alelnöke, és kétség sem fér hozzá, hogy az érzés legfőbb forrása a magyar médiahelyzet. Az Orbán-kormány már most harcol Vera Jourová tervezete ellen.