Kigolyózná a politikából a lengyel kormánypárt az ellenzék vezérét, Donald Tuskot
Szoros választás elé néz a lengyel Jog és Igazságosság párt, amely legnagyobb ellenfele pellengérre állításával kampányolhat, többséget pedig az erősödő szélsőjobbal teremthet.
„Cirill betűkkel írt forgatókönyvnek” minősítette a lengyel ellenzéki Polgári Platform (PO) vezetője, Donald Tusk azt a vizsgálatot, amit a varsói ügyészség múlt héten indított ellene. Arra utalt, hogy
az őt feljelentő Marek Falenta a Kreml kottájából játszik,
ahogy tette akkor is, amikor 2014-ben megszervezte, hogy két elegáns varsói étteremben üzletemberek és politikusok beszélgetéseit hallgassák le. A Waitergate nevet kapott botrány kulcsszerepet játszott abban, hogy a 2015-ös választáson megbukott a PO. Falenta – aki két és fél évet kapott az illegális lehallgatásért és a párbeszédek kiszivárogtatásáért – a feljelentésében azt állítja, hogy az orosz szén importjával foglalkozó cége ellenőrzését 2014-ben az akkori kormányfő Tusk a hatalmával visszaélve rendelte el, hogy azt tönkretegye.
A lengyel kormánypárt el akarja tiltani a köztisztségektől az ellenzék legfontosabb vezetőjét
„A belbiztonságot érintő orosz befolyást vizsgáló állami bizottság" tagjait a parlamenti többség választhatja meg, és súlyos büntetéseket szabhat ki. Az Alkotmánybíróság pedig, amely ezt megakadályozhatná, megbénult. A parlamentben pénteken elfogadott törvény címe szerint a 2007 és 2022 közti időszak vizsgálatát írja elő, de a kormánypárti felszólalók a vitában világossá tették: a 2015-ig terjedő időszak érdekli őket.
Tusk – aki az Európai Néppárt elnöki posztjáról tért vissza tavaly a lengyel politikába, hogy az ellenzék élére álljon – független vizsgálatot sürgetett annak kiderítésére, hogy milyen kapcsolat lehetett az orosz titkosszolgálatok, a 2015-ös választáson győztes jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt, valamint „az orosz szénimportból gazdagodó csalók” között. A 2019-ben újrázni tudott PiS visszautasította a vádat.